Türkiye: “Biz de bir yere gitmiyoruz” – Aktivistler önde gelen insan hakları savunucusu ile dayanışma sözü verdi

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Kampanyacısı Milena Buyum, deneyimli insan hakları avukatı Eren Keskin ve gazeteci İnan Kızılkaya’nın “silahlı terör örgütü üyeliği” gibi absürt bir suçlamayla altı yıldan fazla hapis cezasına mahkum edilmesi üzerine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Otuz yılı aşkın süredir adaletsizliğe karşı çıkan bir insan hakları avukatı, bugün bizzat adaletsizliğe maruz bırakıldı. Eren Keskin tüm hayatını kadınların ve mahpusların haklarını savunmaya ve zorla kaybedilmiş insanların ailelerine adalet sağlanması için mücadele etmeye adadı. Bu karar, terörle mücadele yasalarının meşru ve barışçıl faaliyetleri suç gibi göstermek için kullanılmasının bir başka şoke edici örneğidir."

"Eren Keskin tüm hayatını kadınların ve mahpusların haklarını savunmaya ve zorla kaybedilmiş insanların ailelerine adalet sağlanması için mücadele etmeye adadı. Bu karar, terörle mücadele yasalarının meşru ve barışçıl faaliyetleri suç gibi göstermek için kullanılmasının bir başka şoke edici örneğidir."

Milena Buyum
UAÖ Türkiye Kampanyacısı

Eren Keskin, mahkumiyet kararının ardından attığı tweette şöyle yazdı, ‘Çok yargılandım, düşüncelerim nedeniyle cezaevinde kaldım. Hiçbir yere gitmeyeceğim. Buradayım.’ “Biz de bir yere gitmiyoruz.”

Arka plan

Önde gelen insan hakları savunucuları ve avukatlarından biri olan Eren Keskin, İnsan Hakları Derneği’nin Eş Başkanıdır.

Bugün görülen duruşmada, 2016 yılında KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile ilgili davada yargılanan dört kişi ‘terörle bağlantılı’ suçlamalarla mahkum edildi.

Mahkeme, gazetenin genel yayın yönetmeliğini yürüten Zana Kaya’yı “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla 1 yıl 13 ay hapis cezasına mahkum etti.

Gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı, yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya ve avukat Eren Keskin ise “silahlı terör örgütü üyesi olma” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edildi. Kararın temyizi sürecinde mahkum edilen dört kişi serbest olmaya devam edecek.