Amazonlara sahip çıkmak hayatına mâl olabilir


İMZACI OLUN

Kolombiya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Iván Duque

Sayın Cumhurbaşkanı

On yıllardır Putumayo bölgesindeki çiftçilerle dayanışma gösteren Jani Silva, tüm hayatını çevreyi ve doğal kaynakları savunmaya adamıştır.

Ancak yaptığı çalışmalar onu tehlike altına soktu. Jani bilinmeyen kişilerce takip edildi, silahlarla korkutuldu ve ölüm tehditleri aldı.

Yaşamın devamlılığı açısından tüm dünyanın bağımlı olduğu doğal kaynakları koruyan Jani ve Putumayo çiftçileri savunulmalı.

Size, Jani’yi ve Jani ile birlikte Amazon İncisi Doğa Koruma Alanı’nı savunmak için ADISPA’yı kuran herkesi koruma çağrısında bulunuyorum. Böylece yalnızca bu kişileri değil, gezegenimize güç veren bütün bir ekosistemi koruma altına almış olacaksınız.

Saygılarımla,


Kolombiya Amazonlarının tam kalbinde doğan Jani Silva, hayatını bu bölgede yaşayan herkesin yaşam kaynağı olan ağaçları ve toprakları savunmaya adadı. Jani 16 yaşından beri ülkenin güneyinde yer alan ve benzersiz bir biyolojik çeşitliliğe sahip olan Putumayo bölgesinin çiftçileriyle dayanışma gösteriyor. Yaptığı çalışmalar Jani’yi o toprakların petrol zenginliğini elde etmek için gözünü hırs bürüyen güçlerle karşı karşıya getirdi. Bilinmeyen saldırganlarca taciz edilen Jani’nin hayatı tehlikede.

Jani ve tüm ADISPA üyeleri hepimizin hayatını ilgilendiren doğal kaynakları güvenli bir şekilde savunabilmeliler, onları koruma çağrısında bulun!

2008’de kurulan Amazon İncisi İçin Bütüncül ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin (ADISPA) kurucularından olan Jani, dernek faaliyetleriyle Putumayo’da bir doğa koruma alanı olan Amazon İncisi’nde yaşayanların haklarını ve çevreyi savunuyor.

Jani, yaptığı çalışmalar nedeniyle Ecopetrol şirketiyle ihtilafa düştü. Şirket 2006’da bir kısmı doğa koruma alanına giren bölgelerde işletme ruhsatı almıştı. 2009’da işletme ruhsatı, Amerisur petrol şirketine geçti. O tarihten beri en az iki kez petrol sızıntıları meydana geldi ve bu sızıntılar, yerel toplulukların bağımlı olduğu su kaynaklarını zehirledi.

Toprağı savunmanın Jani için korkunç sonuçları oldu. Jani, kim oldukları bilinmeyen saldırganlarca takip edildi, korkutuldu ve ölüm tehditleri aldı. COVID-19, evlerine kapanmak zorunda kalan ve koruma tedbirlerini kısıtlanan aktivistler için durumu daha da kötüleştirdi.

Tüm bunlara rağmen Jani kararlığını koruyor ve bize sesleniyor:

"Toprağımı savunduğum için birileri beni öldürmek istedi ve başıma silah dayadı. Ama vazgeçmiyorum, çünkü kaçıp gidemeyiz ve korkuya teslim olamayız.”

Jani Silva
ADISPA kurucusu

Jani'nin korunmasını talep et ve yalnız olmadığını göster

Jani’ye ve onunla birlikte mücadele eden ADISPA üyelerine, cesaretlerini takdirle izlediğini söyle. Mesajında bu satırlardan bazılarını kullan ve seçtiğin satırı temsil eden bir resim çiz.

Doğa benim için _________ demek. Doğayı koruduğunuz için teşekkürler.

Su benim için _________ demek. Su için verdiğiniz mücadeleye teşekkürler.