Tahir Elçi’yi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz

Türkiye’nin en değerli insan hakları savunucularından ve hukukcularından Av. Tahir Elçi geçtiğimiz Cumartesi günü Diyarbakır’da vurularak hayatını kaybetti. Bizler, Uluslararası Af Örgütü olarak, sadece çok kıymetli bir üyemizi değil, bir dostumuzu, arkadaşımızı, kardeşimizi, abimizi, yol arkadaşımızı kaybetmenin büyük üzüntüsü içerisindeyiz. Tahir Elçi, bu ülkede insan hakları mücadelesinde her zaman cesareti ve fedakarlığı, emekçiliğiyle bizlere güç vermiş, umut vermiş bir yol arkadaşı, iyiliği ve merhametiyle bize hep destek olmuş, yıllardır birlikte çalıştığımız, beraber emek verdiğimiz çok önemli bir insan hakları savuncusuydu.

Tahir Elçi’yi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Ailesine, sevenlerine, insan hakları camiasına duygularınızı bizim aracılığımızla iletebilmeniz için, bu sayfayı oluşturduk. Değerli anısını yaşatabilelim, üzüntümüzü biraz olsun paylaşabilelim ve hiç unutmayalım diye…

Duygularınızı ve iletmek istediklerinizi buraya yazarak bize gönderebilirsiniz. Sizlerden gelecek mesajlar bizim aracılığımızla Tahir Elçi’nin ailesine ve sevdiklerine ulaştırılacak.    

Acımız sonsuzdur. Onu çok özleyeceğiz...

                                   --------

We are heartbroken with the grief of having lost Tahir Elçi

One of Turkey’s most prominent human rights defenders and lawyers, Tahir Elçi, was shot and killed in Diyarbakir on Saturday 28 November. We, as Amnesty International, are in deep mourning and sorrow, not just because he was an incredibly valued member of our organisation, but also because he was a friend, a brother and a fellow traveller in our fight for human rights. Tahir Elçi was an outstanding human rights defender, who always showed great courage and self-sacrifice, whose tireless hard work encouraged us and gave us hope, who supported us with his immense kindness and compassion. We worked with him closely from the early days of our organisation.

We are heartbroken with the grief of having lost him.

We started this page so that you can express your feelings and thoughts for his family, loved ones and the wider human rights community in Turkey; so that we keep alive his legacy, we share our deep sorrow with each other and ensure that he is never forgotten…