Tacikistanlı Muhalifler Büyük Risk Altında

Uluslararası Af Örgütü, Tacikistanlı muhalif bir grubun kurucu üyesi olan Umarali Kuvvatov'un, geçen gece İstanbul'da vurularak öldürülmesinin ardından bir açıklama yayımladı.

Bu cinayetin hem yurtiçinde hem de yurtdışında yaşayan Tacikistanlı muhaliflere tüyler ürpertici bir mesaj olduğunu kaydeden Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Program Direktörü Denis Krivoşiv, gerçekleri ortaya çıkarmak ve failleri adalet önüne getirmek için Türk yetkililere "tarafsız, etkin ve hızlı bir soruşturma yürütme" çağrısında bulundu.

Geçen yıllarda yabancı ülkelerde yaşayan Tacikistanlı muhaliflere yönelik ölüm tehditleri ve suikast girişimlerine dair raporların mevcut olduğunu ifade eden Krovişiv, bu olayla birlikte ilk kez Tacikistanlı siyasi bir aktivistin öldürüldüğünü söyledi.

Açıklamada, Kuvvatov'un yol arkadaşlarının da olabilecek başka saldırıların riski altında olduğunun altı çizildi.  

Aralarında Çeçenistanlı eski bir isyancı ve hükümet muhalifi Özbek bir imamın da bulunduğu bazı yüksek profilli kişilerin, geçmişte Türkiye'de yabancı ajanlar tarafından öldürüldüğü iddialarının hatırlatıldığı açıklamada, "Türk yetkililer, Tacikistanlı ve diğer ülkelerdeki zulümden kaçan tüm kişilerin güvenliğini sağlamalıdır" denildi.

Tacik iş liderleri, muhalif siyasiler ve aktivistlerle birlikte, Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahmon'un yolsuzluklarını eleştiren Grup 24'ün kurucularından biri olan Kuvvatov, siyasi temelli görülen birtakım suçlamalarla karşı karşıyaydı.  

Tacikistan Yüksek Mahkemesi ise Ekim 2014'de Grup 24'ü aşırı bir örgüt olarak niteledi ve ülkedeki tüm faaliyetlerini yasakladı. Ek olarak yetkililer, Grup 24'ün bazı üyelerini "hükümeti devirmeye teşebbüs" ve "aşırılık" iddialarıyla uluslararası aranma listesine ekledi.