Suriye'deki askeri harekât adaleti sağlayamaz

Uluslararası Af Örgütü ABD Direktör Yardımcısı Frank Jannuzi (Washington, D.C.), ABD Başkanı Barack Obama'nın kimyasal silah kullanıldığı iddialarına karşılık olarak Suriye'ye askeri harekat düzenlemeye yönelik kongre onayı arama niyetinde olduğu açıklamasının ardından şu açıklamayı yayımladı:

“Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne durumun Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesi, Suriye hükümetine silah ambargosu uygulanması ve uluslararası gözlemcileri insan hakları ihlallerini araştırma ve raporlama konusunda görevlendirmesi konusundaki çağrısını yenilemektedir.

Biz, Suriye’de yaşanan çatışmada uluslararası insan haklarını ve insancıl hukuku ihlal edenleri sorumlu tutma konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni uzun süredir devam eden bu başarısızlığından dolayı kınıyoruz. Bu dokunulmazlık ortamı, insanlık tarihinin karanlık dönemlerinden bu yana gelişmekte olan, adaletin uluslararası kurallarını göz ardı eden tüm tarafları sadece teşvik edecektir.

Uzun vadede Birleşmiş Milletler için en iyi yol, insanlığa karşı işlenen suçlara ve savaş suçlarına karşı nefretini bildirmesi ve Suriye'de adaleti desteklemesi, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni oluşturan Roma Statüsü’ne desteğini teyit etmek olacaktır.

Trajik bir biçimde, Suriye’deki çatışmanın azaldığına dair bir belirti yok. Uluslararası toplum, uzun süreli olağanüstü insani yardım için hazırlanmalıdır. Mültecilerin kaçtığı komşu ülkelere desteğin arttırılması gerekmektedir; yeniden yerleştirme ve insani giriş izni programları sunma, Birleşmiş Milletler'in 'Suriye Bölgesel Müdahale Planı' projesine güçlü bir fon sağlanması gerekmektedir.”