Suriye: Tahran Zirvesi’nin sonucu milyonlarca sivilin hayatını belirleyecek

7 Eylül Cuma günü Tahran’da Rusya, Türkiye ve İran’ın katılacağı bir zirve düzenliyor. Suriye’deki çatışmaların ele alınacağı başkanlık zirvesi öncesinde bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Kampanyalar Direktörü Samah Hadid, şunları söyledi:

“İdlib’deki milyonlarca insanın hayatı Rusya, Türkiye ve İran’ın elinde. Bu üç ülke, İdlib’deki çatışmanın tarafları üzerinde en güçlü etkiye sahipler. Bu çok önemli zirvede bir araya gelen ülkeler, Suriye’deki şiddetli çatışmaların en önemli özelliği haline gelen hukuka aykırı saldırılardan sivillerin korunmasını sağlayabilir.”

“Halep şehir merkezinin doğusu, Doğu Guta ve Dera gibi Suriye’nin diğer bölgelerinde tanıklık ettiğimiz korkutucu boyutlardaki sivil ölümleri ve savaş suçları İdlib’de tekrarlanmamalıdır. Çatışmadaki tarafların sivillere saldırmaması mümkün kılınması, savaştan ve saldırılardan kaçmak isteyen sivillere güvenli geçiş yolları sağlanması ve İdlib’deki tüm sivillere insani yardımın herhangi bir engelleme ile karşılaşmadan ulaştırılabilmesi şart.”

“Şu anda iki milyonluk nüfusunun yanı sıra ülke içinde yerinden edilen yaklaşık 700.000 kişiyi barındıran İdlib’deki insani durum son derece vahim. İnsanların sağlık hizmeti, eğitim ve temiz su gibi temel hizmetlere erişimi son derece kısıtlı ve nüfusun çoğu insani yardıma bağımlı durumda. İnsanlar, yine açlığa zorlama ve gelişigüzel bombardımanlar gibi yasaklanmış taktiklerle yapılacak bir saldırıya dayanamazlar” diyen Hadid, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Uluslararası toplum, yeni bir insani felaketin önüne geçmek adına Suriye hükümetini, silahlı muhalif grupları ve müttefiklerini uluslararası insancıl hukuka saygı göstermeye zorlamak için derhal harekete geçmelidir.”