Okmeydanı’nda Yaşanan Ölümlerle İlgili Güncel Bilgi

Uluslararası Af Örgütü, Okmeydanı’nda yaşanan iki ölümün tüm nedenleri ve durumla ilgili derhal, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılması çağrısını yineliyor.

İki ölüm de 22 Mayıs’ta gençlerle polis arasındaki çatışmaları takiben gerçekleşti.

Uğur Kurt, Okmeydanı’ndaki Cemevi’nde saat 11.30 sularında bir cenazeye katıldığı sırada kafasından vuruldu. Otopsi raporu kurşun yarasını doğruladı ve bulunan mermi çekirdeği “muhtemelen” 9mm idi. Elde edilen veriler, Kurt’un polis kurşunu ile vurulduğu ifadeleri ile tutarlı.

Daha sonra kimliği Ayhan Yılmaz olarak teşhis edilen diğer kişinin ölümüne dair ise çok daha fazla belirsizlik var. Ayhan Yılmaz 23 Mayıs’ta, bir gece önce Okmeydanı’nda halk ve polis arasında çıkan çatışmalarda aldığı yaralar sonucu öldü.

Raporlara göre, Yılmaz bir şarapnel parçasıyla yaralandı. Bu, daha önceden bildirildiği gibi yaralanmanın göz yaşartıcı gaz fişeği ile oluştuğu ibaresi ile örtüşmüyor.

Ölümlerin ardından bölgede yeniden şiddet olayları yaşandı. Uluslararası Af Örgütü yetkililere bu olayların ardından, güç kullanımının uluslararası insan hakları standartlarında belirlenen katı gereklilikler ve orantılılık ilkeleri ile uyumlu olması çağrısında bulunuyor. Uluslararası Af Örgütü aynı zamanda göstericilere de şiddet olaylarına karışmama çağrısı yapmaktadır.