Mısır’da güvenlik güçleri daha fazla kan dökülmesini engellemeli

Uluslararası Af Örgütü bugün devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçilerinin oturma eyleminin dağıtılmasının ardından bir açıklama yaparak daha fazla kan dökülmemesi için güvenlik güçlerinin acil adımlar atması gerektiğini dile getirdi. Uluslararası Af Örgütü sahada çalışma yürüterek gerçekleşmiş olan insan hakları ihlallerini doğrulamaya çalışıyor.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Philip Luther, “Yetkililerin protestocuları dağıtmak için ölümcül yöntemlere son çare olarak başvurma konusunda verdikleri sözler tutulmadı. Geçmişte Mısırlı güvenlik güçleri protestoculara yönelik her zamankinden çok daha fazla aşırı güç kullanmıştır ve bunun yıkıcı sonuçları olmuştur. Güvenlik güçleri daha fazla insanın hayatını kaybetmesini engellemeli. Bu acil bir öncelik olmalıdır” diye konuştu.

Rabia'tül Adeviyye Meydanı’nda gerçekleştirilen oturma eyleminin olduğu bölgenin yakınındaki ana hastaneye erişimin de kısıtlandığı haberleri geldi.

Luther, “Acil bir adım olarak, yaralanan tüm protestocuların herhangi bir engelle karşılaşmadan tıbbi yardıma erişimi güvence altına alınmalı. Yetkililer oturma eylemini terk etmek isteyen herkese güvenli bir çıkış sağlamalı” dedi.

Haziran ayındaki toplu gösteriler sonrasında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesinin ardından çatışmalarda ve diğer siyasi şiddet olaylarında 200’den fazla kişi öldürüldü.