Frontex raporu: Bir Ayda AB'ye 100 Bin Mülteci ve Sığınmacı Geçti

Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Birliği sınır ajansı Frontex'in yayımladığı yeni raporla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Rapor, benzeri görülmemiş ölçekteki mülteci krizini, korunma arayan umutsuz insanlar için güvenlik ihtiyacını ve Avrupa'ya giden yasal yolların altını çiziyor" denildi.

Frontex tarafından yayımlanan rapora göre sadece temmuz ayında Avrupa'ya yapılan düzensiz geçişlerin sayısı 107 bin 500'ü buldu. Frontex'in 2008 yılından bu yana tuttuğu kayıtlara göre ilk kez bir ay içinde Avrupa'ya 100 binin üzerinde geçiş oldu. Frontex'e bu kişilerin çoğunluğu Suriye ve Afganistan'daki çatışmalardan kaçıyor.

Frontex raporunagöre Ocak ile Temmuz 2015 döneminde Avrupa'ya 340 bin göçmen ve sığınmacının geçtiğini tespit etti. Bu rakam, 2014'deki aynı dönemin neredeyse üç katı. Rapora göre bu geçişler sırasında 2500 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, temmuz ayında Avrupa'ya ulaşan göçmenlerin 50 bine yakınının Türkiye'den Yunan adalarına geçtiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Program Direktörü Gauri van Gulik, "Orta Akdeniz ve Balkanlar'da baskı noktaları mevcutken, sorun bunun da ötesine geçiyor.  Parça parça tepki vermek yerine Avrupa Birliği'nin daha bütünsel bir yaklaşıma ihtiyacı olduğu açıktır. Avrupa Birliği, Avrupa'ya giriş için güvenli ve yasal yollar sağlamalıdır, böylelikle insanların bu rotalarda hayatlarını riske atmayacaklardır" dedi.