Ege’deki iki yeni trajedi ile göçmenler Avrupa'nın kıyılarında yine ölüm riski ile karşı karşıya kaldı

Uluslararası Af Örgütü, bugün Ege Denizi'nde gerçekleşen ve düzinelerce göçmenin hayatını riske atan iki ayrı olayın, Avrupa'nın sınırlarına ulaşmaya çalışan insanların karşı karşya kaldıkları tehlikeleri üzücü bir şekilde hatırlattığını belirtti.

13 göçmenle birlikte sabahın erken saatlerinde kaybolduğuna inanılan bir botu arama ve kurtarma çalışmaları Türkiye'nin kıyı şehri Bodrum'da devam ediyor.

Ayrıca bugün Yunanistan sahil güvenlik ekipleri Sakız adası yakınlarında 46 kişiyi taşıyan bottan düşen 21 göçmeni kurtardı. Denizden çıkarıldığında bilinci yerinde olmayan bir göçmenin daha sonra hayatını kaybettiği bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktör Yardımcısı Jezerca Tigani "Üzücü olan, Avrupa'da güvenli ve daha iyi bir yaşam bulma umuduyla göçmen ve sığınmacılar ekonomik zorluklardan ve çatışmalardan kaçmaya devam ettikçe bu acı olaylarla daha fazla karşılaşmamızın muhtemel olması. Türkiye ve Yunanistan arasındaki kara ve deniz sınırı Avrupa’ya geçişteki önemli yollardan. Yunanistan’ın Türkiye ile arasındaki kara sınırına 2000’e yakın ek sınır polisi yerleştirmesi ve bu sınıra tel bir duvar çekmesiyle 2012 Ağustos’undan itibaren Ege denizi üzerinden geçişler artmaya başladı. Fakat bugün de gördüğümüz üzere, bu değişimin bir bedeli var. Geçen Ağustos'tan beri içinde çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu, çoğu Suriye ve Afgan uyruklu, 100’den fazla insan bu denizde hayatlarını kaybetti. Türk ve Yunan hükümetleri önümüzdeki dönemde daha fazla arama ve kurtarma çalışması gerçekleştirmek durumunda kalabilir. Bunu için dikkatli ve hazırlıklı olmalılar" diye konuştu.

Bu sene içinde, Uluslararası Af Örgütü Yunanistan Sahil Güvenliği tarafından Ege Denizi'nde yollarının kesildiğini ve botlarının Türkiye'ye geri itildiğini söyleyen göçmen ve sığınmacıların ifadelerini topladı. Bu tür geri-itme uygulamaları hem yasa dışı hem de tehlikelidir ve bunlara kesinlikle son verilmelidir.