Contrast VR, Uluslararası Af Örgütü ortaklığı ile Ben Arakanlıyım belgeselini yayınlıyor

Çığır açıcı bir sanal gerçeklik belgeseli Arakan’da yaşanan krizi mercek altına alıyor

Al Jazeera Medya Ağı’nın yeni üç boyutlu stüdyosu Contrast VR ile Nobel Ödülü sahibi, önde gelen küresel insan hakları hareketi Uluslararası Af Örgütü bugün, Myanmar’daki etnik temizlik ve Arakan’dan kaçan mültecilerin yaşadığı insanlık krizi hakkında hazırlanan Ben Arakanlıyım isimli ilk VR (virtual reality/sanal gerçeklik) belgeselinin yayınlanacağını duyurdu.

Contrast VR Editoryal Direktörü Zahra Rasooulile ödüllü film yapımcısı Aela Callan’ın ortak yapımcılığını üstlendiği, Contrast VR Original filmi Ben Arakanlıyım, Arakan Müslümanlarının kaldığı bir mülteci kampında çekilmiş ilk VR belgeseli.

Ben Arakanlıyım, Arakanlı Müslüman Jamalida Begüm ve iki çocuğunun Bangladeş’in mülteci yerleşimlerinden Kutupalong’da yoksul bir mahalledeki yaşamına kısa bir bakış sunuyor. Jamalida, Myanmar’daki vahşetten kaçan ve ne Bangaldeş’te yeniden yerleştirilme ne de ülkesine geri dönme imkanı olan, geleceği belirsiz yüz binlerce Arakanlı’dan biri. Film, Jamalida’nın mülteci kampındaki mevcut yaşam koşullarını ve zorluklar karşısındaki direncini anlatıyor.

Myanmar/Bangladeş sınırından henüz geri dönen Uluslararası Af Örgütü Kriz Müdahale Direktörü Tirana Hassan, film hakkında şunları söyledi: “Myanmar yetkililerinin Arakanlılara uyguladığı baskının bir kadının hayatını nasıl acımasızca paramparça ettiğine dair etkileyici bir bakış sunan filmin mutlaka izlenmesi gerekiyor. Böyle bir şeyin bir ailenin başına gelmesi korkunç bir suç; 480.000’den fazla Arakanlıya yönelik etnik temizlik ise insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına giriyor. Jamalida’nın hikayesi bundan daha doğru bir zamanda anlatılamazdı: Bu hafta gerçekleşecek BM Güvenlik Konseyi toplantısında tüm dünya, Myanmar’ın Arakan Eyaleti’nde yaşanan vahşeti durdurmak için derhal harekete geçmelidir.”

Contrast VR editoryal direktörü Zahra Rasool, “Bu filmi yayınlamak üzere Uluslararası Af Örgütü ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz,” dedi. Rasool, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha fazla insanın filmi izlemesini, Arakanlı mültecilerin yaşadığı zorluklardan ve durumlarının aciliyetinden haberdar olmasını umuyoruz. Giderek derinleşen insani kriz nedeniyle, filmi planladığımızdan daha erken bir tarihte yayınlamaya karar verdik.”

Contrast VR ekibi, Mayıs 2017’de, o esnada olduğundan daha önemsizmiş gibi gösterilen mülteci krizini araştırmak üzere Bangladeş’in Cox Bazar kasabasına gitti. Uluslararası Af Örgütü’nün bildirdiğine göre, Myanmar’ın Kuzey Arakan Eyaleti’nde en az 80 yerleşim alanı Myanmar güvenlik güçlerince tahrip edilerek, köylerin tamamı yakılıp yıkıldı. Birçok bölgenin duman altında kalmış olması, tahribatın boyutlarının neredeyse kesin bir şekilde daha büyük olduğuna işaret ediyor. 25 Ağustos’tan beri 480.000 Arakanlının Myanmar’dan Bangladeş’e kaçtığı tahmin ediliyor. Kaçanların yüzde seksenini kadınlarla çocuklar oluşturuyor ve bir çoğu da yaralı.

Ben Arakanlıyım’ın tam uzunluktaki filmi AJ+ ve Vimeo üzerinden yayınlanacak, Al Jazeera English’in (AJE) web sitesi, Contrast VR ve Uluslararası Af Örgütü tarafından paylaşılacak. Ben Arakanlıyım, izleyicileri, eşitsizlik ve çatışmadan en ağır biçimde etkilenen insanlara ve kültürlere taşımayı amaçlayan orijinal belgeseller serisinin ilki.

Daha fazla bilgi için contrastvr.com adresini, Myanmar’daki etnik temizliğe son verilmesi talebinde bulunmak üzere imzacı olmak için ise Uluslararası Af Örgütü Haklar için Yaz adresini ziyaret edin.

Contrast VR Hakkında

Contrast VR, Al Jazeera’nin üç boyutlu medya stüdyosu olup zorlu 360-derece videolar ile zenginleştirilmiş gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) içerikleri üretmekte uzmanlaşıyor. Stüdyo, aynı zamanda, alanındaki en iyi 2D ve 3D içerikleri üretmek için Al Jazeera Medya Ağı’nın mevcut tüm departmanlarıyla işbirliği yapıyor. Contrast VR, izleyicileri dünyadaki en sarsıcı olayların ön hatlarına doğrudan taşıyan ve yaşanmış hikaye anlatıcılığının sınırlarını genişleten özgün belgeseller, videolar ve canlı yayın akışları üretiyor. Stüdyo hakkında daha fazla bilgi için: contrastvr.com.

Uluslararası Af Örgütü Hakkında

Uluslararası Af Örgütü, insan haklarından herkesin faydalandığı bir dünya için mücadele eden 7 milyon kişinin oluşturduğu, Nobel Ödülü sahibi bir küresel harekettir. Kurum, insan hakları istismarlarını araştırarak ortaya koyuyor, kamuoyunu bilgilendirerek harekete geçiriyor ve adalet, özgürlük ve insan onurunun inkar edildiği her yerde insanları korumak için çaba sarfediyor. Daha fazla bilgi için: www.amnesty.org.tr