‘Bir Ev Verin’: Mültecilerle dayanışma için küresel konserler serisi

Uluslararası Af Örgütü ve Sofar Sounds tarafından Eylül ayında küresel olarak düzenlenecek etkinliklerde 1000 müzisyen sahne alacak

Dünya Mülteciler Günü’nde Uluslararası Af Örgütü ve Sofar Sounds, Jessica Ware, Mumford and Sons ve Tom Odell gibi ünlü isimlerin de aralarında bulunduğu bin müzisyenin tüm dünyada 200’ü aşkın şehirde insanların evlerinde konserler vereceğini duyurdu. Dünyada bir ilk oluşturacak bu konserlerle insanları mültecilere evlerini açmak için bir araya getirmek amaçlanıyor.

‘Bir Ev Verin’ adıyla 20 Eylül 2017’de düzenlenecek olan bu yeni konser serisi, tanınan sanatçılarla adını yeni duyuran müzisyenleri dünyanın dört bir yanında 60 ülkede ve 300’ün üzerinde etkinlikte mülteciler ve yerel topluluklarla buluşturacak. Organizasyonun ortakları VICE ve Facebook Live konserlerin tanıtımını yaparak tüm dünyada canlı olarak yayınlanmasını sağlayacak.

Etkinliklere ilişkin bir açıklamada bulunan Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, “Dünyada yaşanmakta olan ve ülkelerini terk etmek zorunda kalan 21 milyonu aşkın mülteci ve göçmenin etkilendiği bu insanlık kriz çağımızın en temel sorunlarından biridir” ifadelerini kullandı.

“Bu krize nasıl bir cevap vereceğimiz, gelecek nesiller boyunca kim olduğumuzu da belirleyecek” diyen Shetty açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bizi birleştiren unsurları savunmamız, korku ve önyargının kazanmasını reddetmemiz gereken bir dönemle karşı karşıyayız. Müzik ve sanat, hepimizin içindeki duygulara dokunabildiği için daima adaletin güçlü bir ortağı olmuştur. Sınırların ötesine bakarak bizi birleştiren şeyleri görmemizi sağlarlar. İşte bu yüzden, bu yıl Dünya Mülteciler Günü’nde ‘Bir Ev Ver’ konserlerinin duyurusunu yapıyoruz. Bu etkinlikler hem ortak insanlığımız üzerinde düşünmemiz için hem de bu eşi benzeri görülmemiş insani krizi çözme kararlılığımızı güçlendirmek adına bir fırsat olacak.”

Konserlerde yer alacağı kesinleşen sanatçılar arasında şu isimler yer alıyor: Above & Beyond, Bad Suns, Band of Skulls, Bastille, Billy Bragg, BØRNS, Broods, Cosmo Sheldrake, David Arnold and Michael Price, Deaf Havana, Fenech Soler, Frank Turner, Gorgon City, James Morrison, Jessie Ware, Jezabels, JP Cooper, Julia Holter, Julien Baker, Kevin Ross, KT Tunstall, Local Natives, Mumford and Sons, Nothing but Thieves, Oh Wonder, Paper Route, POLIÇA, Public Service Broadcasting, Rudimental, SK Shlomo, Tom Odell, The Fratellis, The Naked and Famous, The Staves, Toothless and Wild Beasts.

Müzik tutkunları evlerini açıyor

Dünyanın dört bir yanında müzik tutkunları konserlere ev sahipliği yapmak için evlerinin kapılarını açacak. Konserlerin nerede düzenleneceği ise tarih yaklaşana kadar gizli kalacak. Her etkinlikte iki ila üç  sanatçı sahne alacak. Bunun yanı sıra, aktivistler de söz alarak, mülteci hakları için çözüm sunmak adına yapılan çalışmaları anlatacak.

Konser serisi, dünyanın en büyük insan hakları kuruluşu olan Uluslararası Af Örgütü ile tüm dünyada insanların evlerinde gizli konserler düzenleyen Londra merkezli bir müzik şirketi olan Sofar Sounds’ın ortaklığıyla gerçekleştirilecek. Sofar Sounds bugüne kadar Cape Town’da arka bahçelerden Los Angeles falezlerinekadar, Tokyo’da seralar, Londra’da loftlar, Mumbai’de köşkler, Melbourne kırsalında çiftlikler ve Sao Paulo’da dönüştürülmüş okul binaları da dâhil olmak üzere, dünyanın dört bir yanında pek çok konsere imza attı.

Organizasyonla ilgili konuşan Sofar Sounds eş-CEO’su Rafe Offer, “Sofar nasıl müzik sevgisi aracılığıyla tüm dünyada her gün binlerce kişiyi bir araya getiriyorsa,  ‘Bir Ev Verin’ de Uluslararası Af Örgütü ile Sofar’ın paylaştığı gerçekten önemli olan konuların etrafında birleşen bir küresel toplum vizyonu ile aynı doğrultuda yer alıyor” ifadelerini kullandı.
Offer, “20 Eylül’de müzik dünyası daha önce hiç olmadığı kadar, tüm insanların eşitliğini ve onurunu savunan ve kutlayan daha umutlu bir söylemin etrafında buluşacak” dedi.

Müzik hayranları bugün Dünya Mülteci Günü’nden itibaren sofarsounds.com/giveahome sayfasını ziyaret ederek konserlere bilet edinmek için başvurabilecek. İnternet sitesini ziyaret edenler, bulundukları şehir ve tercih ettikleri etkinliği seçerek iki bilet kazanma şansına erişecek. Ayrıca dileyenler bilet için başvururken bağış yapma seçeneğine de sahip olacak.

Proje çerçevesinde toplanılan bağışlar, Uluslararası Af Örgütü’nün mültecilere karşı yapılan insan hakları istismarlarını ve ihlallerini belgelemeye ve hükümetler üzerinde mülteci hakları için sürdürülebilir bir çözüm bulmak için baskı oluşturmaya yönelik sürdürdüğü çalışmaları destekleyecek. 

Mülteci hakları için küresel çözümler

Bu insanlık krizi tüm dünyada 21 milyonu aşkın hayatı etkiliyor. Mültecilerin neredeyse tamamı, üstlerine düşen payı yerine getirmeyen dünyadaki en zengin ülkelerin dışında barınıyor. Hâlihazırda dünyadaki 193 ülkenin sadece 10’u mültecilerin yarısından çoğuna ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün “I Welcome” kampanyası tüm hükümetlere mültecilerin korunmasını ve insan haklarından yararlanabilmesini sağlamak için daha fazla çaba gösterme çağrısında bulunuyor. Kampanya kapsamında, hükümetlerden mültecilerin sığınabilecekleri yerlere ulaşabilmeleri için güvenli ve yasal yolları çoğaltmaları, mültecilerin haklarını olumsuz etkileyen caydırma politikalarından vazgeçmeleri ve mültecileri gözaltına alarak risk altında olacakları yerlere geri gönderme uygulamasına da son vermeleri talep ediliyor. Kampanya aynı zamanda, yerel grupların oluşturduğu programlarla mültecilere destek vermek de dâhil olmak üzere mültecilerle yerel dayanışma ağları inşa etmeyi amaçlıyor.  

---

Sanatçılar ve etkinliklerin düzenleneceği şehirlerle ilgili tam liste de dâhil olmak üzere daha fazla bilgi için Uluslararası Af Örgütü’nün Basın Ofisi ile bağlantıya geçebilirsiniz: [email protected], +44 20 7413 5566