Başsavcı Suikastının Failleri Adalet Önüne Çıkarılmalı!

Uluslararası Af Örgütü, dün sabah Mısır başsavcısına yönelik suikast ile ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, savcının ölümü, beş korumasının ve olay yerinde bulunan bir kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırının faillerinin adalet önüne çıkarılarak, ölüm cezasına başvurulmadan adil bir şekilde yargılanması gerektiği belirtildi.

Mısır başsavcısı Hişam Barakat, sabah erken saatlerde Heliopolis bölgesindeki evinden şehir merkezine doğru araçla götürülürken, konvoyunun yanındaki bir arabada bomba patlamış ve pek çok aracı ateşe vermişti. Olayın ardından Savcı Barakat, yaralı olarak götürüldüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Uluslararası Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Program Direktör yardımcısı Said Boumedouha, Devlet Savcısı Hisham Barakat’ın öldürülmesinin “aşağılık, korkakça ve soğukkanlı bir cinayet” olduğunu söyledi. 

Boumedouha sözlerine şöyle devam etti: Eğer Mısır’da hukukun üstünlüğü galip gelecekse, hâkim ve savcıların mesleklerini şiddet tehdidi olmaksızın yapabilmeleri gerekir. Fakat Mısır yetkililerinin de bu tehditleri insan haklarını ayaklar altına almaya bir bahane olarak kullanmamaları da lazımdır.”

Öte yandan Giza Halk Direnişi isimli küçük bir grubun Facebook sayfalarında saldırıyı üstlendikleri, fakat saatler sonra bunu geri çektikleri bildirildi.

Dün yaşanan yüksek düzey suikast, geçtiğimiz yıl Mısır’daki Müslüman Kardeşler'in lideri ve eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin salıverilmesi için yapılan protesto yürüyüşünün yıldönümünden bir gün önceye denk geliyor. 

Dün gerçekleşen başsavcı suikastı türünün ilk örneği değil. Mayıs ayında bir mahkemenin Muhammed Mursi aleyhinde ölüm cezası kararı tavsiye etmesi üzerine, Kuzey Sina'da üç hakim başlarından ateş edilerek öldürülmüş ve ikisi yaralanmıştı.