Barışçıl Protesto Hakkına Destek Verin! #TaksimDayanismasi

12 Haziran'da Taksim Dayanışması'na karşı açılan davanın ilk duruşması görülecek. Toplam 26 kişinin sanık olarak yargılandığı ve aralarında Taksim Dayanışması’nın önde gelen beş temsilcisinin 'suç örgütü kurmak', 'kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe kışkırtmak' ve 'kanuna aykırı gösteriden ihtara rağmen ayrılmamak' ile suçlandığı iddianamede sunulan bilgilerin hiçbiri bu kişilerin şiddet içeren bir eyleme katıldıklarına, böyle bir eylemi teşvik ettiklerine ya da insan hakları yasaları tarafından korunmayan bir eylemde bulunduklarına dair delil içermiyor. Davaya yol açan soruşturma, 8 Temmuz 2013’te, Gezi Parkı'nın İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından açılışına dair yapmak istedikleri basın toplantısını gerçekleştiremeden gözaltına alınışları ile başladı. İddianame Şubat 2014'te kabul edildi.

Barışçıl protesto bir insan hakkıdır. Siz de aynı fikirdeyseniz Taksim Dayanışması'na desteğinizi bir fotoğraf veya kısa bir video ile ifade ederek iamtaksim.tumblr.com adresine yükleyin.

Uluslararası Af Örgütü dün yayımladığı "Yaralar  açık, adalet hala yok:  Gezi Parkı eylemlerinden  bir yıl sonra" adlı raporunda, gösterilerden bu yana hala süren protestolara yönelik baskıyı, protestocuların kovuşturmaya tabi tutulmasını ve polis memurlarının cezasızlıktan faydalanmasını mercek altına alıyor. Rapor, Taksim Dayanışması’na karşı açılan dava ile ilgili detaylı bilgi sunuyor. Rapora bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ekim 2013’te yayımlanan “Gezi Parkı Eylemleri: Türkiye’de toplanma özgürlüğü hakkı şiddet kullanılarak engelleniyor” adlı rapora ulaşmak için tıklayınız.