Avustralya'nın acımasızlık rejimi Nauru'yu bir açıkhava cezaevine çevirdi

Uluslararası Af Örgütü, Avustralya'nın mülteci politikasını eleştiren bir rapor yayımladı. Raporda, "Avustralya hükümeti mülteci ve sığınmacıları kıyılarından uzak tutmak için, uluslararası hukuku yüzsüzce yok sayarak, onları karmaşık ve acımasız bir ihlal sisteminin öznesi haline getirdi" denildi.

Nauru ve Avustralya'da bulunan 100'den fazla kişiyle yapılan görüşmelerin de aralarında bulunduğu ve aylarca süren araştırmayı temel alan 'Umutsuzluk Adası: Avustralya'nın 'mültecileri işleme alması' isimli rapor bugün kamuoyuna duyuruldu.

Rapor, Avustralya hükümetinin Nauru'da mülteci ve sığınmacıları 'işleme alma' politikasının kasıtlı, sistematik bir ihmal ve acımasızlık rejimi olduğunu ortaya koyuyor.

Nauru'daki insan hakları ihlallerini soruşturmak için bu ücra ve gizemli adaya girmeyi başaran birkaç kişiden biri olan Uluslararası Af Örgütü'nün Üstdüzey Araştırma Direktörü Anna Neistat, "Avustralya'da güvenliğe ulaşmaya çalışan dünyanın en hassas durumundaki insanlarının bazılarını durdurmak için tasarlanmış bir açık hava cezaevi işletiyor" dedi.

Neistat sözlerine şöyle devam etti: "Avustralya hükümeti hassas durumdaki kadın, erkek ve çocukları terk edemeyecekleri ücra bir yerde izole etmiş bulunuyor. Avustralya yetkilileri Nauru'daki 'işleme alma' merkezini kapatmalı ve vergi verenlerin parasını daha iyi bir şekilde kullanarak Nauru'daki her sığınmacı ve mültecinin Avustralya'ya gelme hakkını tanımalı. Bu insanlar bu insanlıkdışı çözümde içinde bekleyecek bir saniyeleri bile yoktur."

Uluslararası Af Örgütü'nün açıklamasına göre Nauru'daki mülteci ve sığınmacılar yerel halkın, bazı yetkililerin istismarına hedef oluyor. Mülteci ve sığınmacılara yönelik cinsel saldırıların da dahil olduğu onlarca fiziksel saldırı olmasına rağmen, bu olaylardan sorumlu tutulan Nauru vatandaşı sayısı hakkında Uluslararası Af Örgütü bir bilgi sahibi değil.

Uluslararası Af Örgütü raporda adadaki 'keyfi gözaltı' politikasına da dikkat çekiyor.

Sayılarla Avustralya'nın Nauru'daki mülteci politikası

  • Nauru'nın nüfusu 10 bin ve halihazırda 1159 sığınmacı ile mülteci ülkede mevcut. Bununla birlikte ülke dünyada kişi başına en fazla mülteci barındıran üçüncü ülkesi.
  • Adanın toplam yüzölçümü sadece 21 km2.
  • Geri itmeler, açık deniz işlemleri ve zorunlu göç gözetimleri gibi caydırıcılık politikaları sağlama bedeli, 2013 ve 2016 yılları arasında Avustralya'ya 7.3 milyar ABD dolarına mal oldu.
  • Halihazırda Nauru'da 1159 mülteci ve sığınmacı bulunuyor. 410 kişi Mülteci İşleme Alma Merkezi'nde kalırken, 749 mülteci merkezin dışında yaşıyor.
  • Nauru'daki sığınmacı ve mültecilerin çoğu İran'dan geliyor. Pek çok haymatlos da bulunurken, diğerleri Afganistan, Irak, Myanmar, Pakistan ve Sri Lanka'dan geliyor. Adadaki tüm mülteci ve sığınmacı nüfusunun 173'ü çocuk. 134'ü mülteci statüsündeyken, 39'u sığınma bekliyor.

    Raporun tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.