Avrupa Göçmenler ve Mülteciler İçin Güvenli ve Yasal Yollar Açmalı

Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Birliği'nden göçmenler ve mülteciler için acilen güvenli ve yasal yollar açmasını istedi. Yapılan açıklamada Akdeniz’de içinde yaklaşık 600 kaçak göçmen olan bir teknenin daha batmasının Avrupa’ya göç için güvenli ve yasal yollara olan ihtiyaca dikkat çekildi.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktör Yardımcısı Denis Krivoşiv, her hafta binlerce kişinin Avrupa’da daha güzel bir yaşama ulaşmak için Akdeniz’den geçiş yaptığını ve ölümcül kazaların trajik bir gerçek olarak anımsanacağını ifade etti.

Avrupa’da hükümetlerin göçmenler konusunda acilen önlemler alması gerektiğine işaret eden Krivosheev, Uluslararası Af Örgütünün, Avrupa Birliği’nden göçmenlerin yerleştirilmelerinde, girişlerinde, vize uygulamalarında ve aile birleşmelerinde kolaylıklar sağlamasını istediğini belirtti.

Krivosheev, halihazırda, göçmen ve mültecilerin Avrupa’ya erişmelerinin tek yolunun tehlikeli seyahatler olduğuna dikkati çekerek, yapılacak düzenlemelerle göçmenlerin bölgeye daha medeni şartlarda gelmelerinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Uluslararası Af Örgütü'ne göre Akdeniz’de bu yık iki binden fazla göçmen yaşamını yitirdi.