Taner Kılıç’ın yeniden tutuklanması ailesi için yıkıcı bir adalet ayıbı

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) bugün yayımladığı açıklamada, UAÖ Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın yeniden tutuklanması kararından derhal dönülmesi ve Kılıç’ın tahliye edilmesi gerektiğini ifade etti.

UAÖ Genel Sekreteri Salil Shetty, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Son 24 saat içinde korkunç boyutlara varan bir adaletsizliğe tanık olduk. Tahliye kararının ardından özgürlüğe açılan kapının kayıtsızca yüzüne çarpılarak kapatılması hem Taner ve ailesini hem de Türkiye’de adaleti savunan herkesi derinden sarsmıştır” dedi. Shetty, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son olarak gerçekleşen kötü niyetli gözaltı süreci, Taner’in ve ona sarılmak için bütün gün cezaevi kapılarında bekleyen ailesinin umutlarını suya düşürdü.”

Taner, yargılandığı davanın dün gerçekleşen durusmasında, 35. Ağır Ceza Mahkemesinin şartlı tahliye edilmesi kararından sonra yeniden gözaltına alındı. Savcı, mahkemenin kararına itiraz etti. 36. Ağır Ceza Mahkemesi savcının itirazını kabul etti ve Taner serbest bırakılmak yerine, Haziran ayından beri tutulduğu Şakran Cezaevi'nden alınarak jandarmaya sevk edildi. Bugün öğleden sonra 35. Ağır Ceza Mahkemesi, diğer mahkemenin Taner’in gözaltına tutulmaya devam edilmesi kararını kabul etti ve böylelikle dün aldığı tahlıye kararını bozmuş oldu.

“Bu, Türkiye’de insanların hayatlarını mahveden ve adil yargılanma hakkını yok eden adalet sisteminin içinde bulunduğu krizin en son örneğidir,” diyen Salil Shetty, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Adaleti hiçe sayarak ve suçsuzluğunu ortaya koyan çok sayıda kanıtı göz ardı ederek yeniden tutuklanması, Taner için mücadelede bizi daha da kararlı kılıyor. Şimdiye kadar bir milyon ses Taner’in serbest bırakılması için çağrı yaptı. Taner’in hiçbir şekilde tutuklanmaması gerekirdi. O özgürlüğüne kavuşana dek mücadeleyi bırakmayacağız.”

Bir sonraki duruşma, 21 Haziran 2018 tarihinde yapılacak.