Seçime giderken tüm siyasi partilere çağrı: Yasal güvencelerimizi seçim pazarlık konusu yapmayın!

20 Mart’ta 24 sivil toplum örgütü ile birlikte siyasi partilere, “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ne dönmesini sağlayın ve 6284 sayılı kanundan vazgeçmeyin!” çağrısı yapan Uluslararası Af Örgütü, “İstanbul Sözleşmesi’ne Geri Dönülsün ve 6284 Sayılı Kanun Korunsun!” diyerek imza kampanyası başlattı.

Af Örgütü web sitesinden imzaya açılan, “14 Mayıs yaklaşırken tüm siyasi partiler İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesini ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un korunmasını sağlamalıdır!” çağrısı siyasi parti genel başkanlarına yapılıyor.

İnsan haklarının seçim pazarlıklarına konu edilmesi üzerine başlatılan kampanyanın imza metninde şöyle denildi,  

“20 Mart 2021’de gece yarısı Resmî Gazete’de yayınlanan bir kararla Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden apar topar çekildi. Çekilme kararından iki yıl sonra 6284 sayılı kanunun kaldırılması seçim pazarlıklarına konu edildi.

Toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemek için hukuki bir çerçeve sunan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek kadınların ve LGBTİ+’ların başta yaşam hakkı olmak üzere temel insan haklarını tehlikeye attı ve ayrımcılığı derinleştirdi. Bunun üzerine bir de 6284 sayılı kanunun kaldırılmasının tartışmaya açılması kadınları, kız çocukları ve LGBTİ+’ları daha da büyük bir risk altına sokacaktır.”

Kampanyada ayrıca siyasi parti liderleri İstanbul Sözleşmesi’ne dönmeye davet edildi,

“14 Mayıs yaklaşırken tüm siyasi partiler İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesini ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un korunmasını sağlamalıdır!”

Kampanya dilekçesi seçim gününe kadar imzaya açık olacak. Kampanyada toplanan imzalar 14 Mayıs günü seçime giren tüm siyasi partilerin genel başkanlarına gönderilecek.