Zaman, Avrupa'nın Sorumluluklarıyla Yüzleşme Zamanı!

Uluslararası Af Örgütü, önceki gün Akdeniz'de mülteci ve göçmen taşıyan bir teknenin battığına ve yüzlerce insanın hayatını kaybettiğine dair çıkan haberler üzerine bir açıklama yayımladı. Örgüt olayı, "gerçekleşmesi önlenebilecek insan kaynaklı bir trajedi" olarak niteledi. 

İtalya Sahil Güvenliği, dün sabah yüzlerce mülteci ve göçmen taşıyan bir teknenin Libya açıklarında alabora olduğunu bildirdi. Tekne, Roma'daki Denizcilik Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ne yardım çağrısı gönderdi ve bu çağrıya Portekizli bir ticaret gemisi tarafından yanıt verildi.

Sahil Güvenlik'e göre kazadan şimdiye kadar 28 kişi kurtarıldı ve 24 kişinin de cenazesine ulaşıldı. 17 geminin ve uçakların da dahil olduğu bir kurtarma operasyonu ise halen devam ediyor.  

Konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, Akdeniz'de korkunç büyüklüğe sahip insan kaynaklı bir trajediye şahit olduklarını söyledi ve ekledi: "Bu son ölümler bizim için bir şok oldu, ama şaşırtıcı olmadı."  

Dalhuisen, "Her ne kadar ticari gemiler ve bu gemilerin mürettebatı arama kurtarma operasyonlarında artık 
kronikleşen uzman ekip boşluğunu doldurmaya çalışsa da, bu mürettebat kurtarma konusunda eğitilmemiş ve donatılmamıştır" dedi ve Avrupa hükümetlerini göreve çağırdı: "Zaman, Avrupa hükümetlerinin sorumluluklarıyla yüzleşme zamanıdır. Zaman, denizde bu hayatları kurtarmak için çokuluslu bir insani operasyon düzenleme zamanıdır" dedi.