Yüzlerce mülteci Hırvatistan/Slovenya sınırında korkunç koşullarda mahsur

Uluslararası Af Örgütü, Hırvatistan ve Slovenya sınır kapılarındaki mülteci ve sığınmacının durumuyla ilgili olarak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "İki ülkenin sınır kapısında mahsur yüzlerce mülteci ve sığınmacı varken ve yakında bu gruba binlerce kişinin daha katılması beklenirken, Hırvatistan ve Slovenya yetkilileri acilen etkin çözümlerle gelmeli" denildi.

Olay yerindeki Uluslararası Af Örgütü araştırma ekibi pek çok mülteciyle görüştü. Mülteciler, trenin Slovenya'ya girişinin Sloven yetkilileri tarafından engellendikten sonra, Hırvat polisinin sabaha karşı 2.30'da 1800 kişinin Çakovec tren istasyonundan Trnovec'deki sınır kapısına kadar 12 kilometre boyunca nasıl götürüldüğünü anlattı.

Grupta aralarında bir aylık bebeklerin de olduğu yüzlerce kişi yer alıyordu. Grup yaklaşık iki saat sonra sınır kapısına ulaştı ve kendilerinin bir çit ve Sloven polisi tarafından engellendiğini gördü. Hırvat polisi de derhal grubun arkasından geçici bir çit inşa ederek mültecileri iki ülke arasında hiçbir sığınak veya insani yardım olmadan sıkıştırmış oldu.

Bugün itibariyle Sloven polisi  önceliği ailelere ve çocuklara vererek insanları yavaşça içeri almaya başladı. Ancak binlerce kişinin de aynı şekilde Hırvatistan üzerinden Slovenya sınırına gelmesi bekleniyor. Dolayısıyla etkin bir çözüme acilen ihtiyaç duyuluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü araştırmacısı Barbora Černušáková, "AB ülkeleri mülteci ve sığınmacıların haklarına ve onuruna saygı duyan yönetilebilir bir çözüm yaratmak için beraber çalışmalıdır" dedi.