Yunanistan’da Polis Müdürünün Göçmenleri Hedef Aldığı Çağrı İddiasını Soruşturun

Yunan yetkililer, Yunan Polis Müdürü’nün verdiği iddia edilen, düzensiz göçmenlerin “hayatları tahammül edilemez” hale gelinceye kadar mümkün olduğunca alıkonması gerektiğine yönelik talimatları derhal soruşturmalıdır.

Diğer polis memurlarıyla yapılan bir toplantıda yapıldığı iddia edilen yorumlar bugün Yunan gazetesi HOT DOC’da yer aldı.

Polis müdürünün şunları söylediği belirtildi: “Bana bir ülkeye gidebileceğimi, üç ay alıkonulup sonra çalıp yağmalayabileceğimi ve istediğimi yapmaya serbest olacağımı söylerlerse… bu müthiş. Uzatılmış gözaltı sürelerini hedef aldık. Bunu 18 aya çıkardık. Hangi amaçla? Hayatlarını dayanılmaz hale getirmeliyiz.”

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, “Eğer doğruysa, Yunan Polis Müdürü’ne atfedilen derinden şoke edici ifadeler, Avrupa Birliği’nde korunacak yer ve fırsat arayan mülteci ve göçmenlerin hakları ve refahına yönelik kasti bir umursamazlığı ortaya koyuyor. Yunan yetkililer bu açıklamaların yapılıp yapılmadığını saptamalı ve Yunan kolluk kuvvetlerinin, hukuktan yana olmasını ve göçmenlerin haklarını korumasını temin edecek şekilde eyleme geçmesini sağlamalıdır” diye konuştu.

Dalhuisen, “Aşırı sağcı Altın Şafak partisiyle var olduğu iddia edilen bağlar sebebiyle Yunan polisinin artan bir şekilde araştırmaya tabi tutulduğu bir bağlamda, Yunanistan’ın en kıdemli kolluk kuvveti memurunun söylediğini öne sürülen bu açıklamalar hasıraltı edilemez. Yunan polisinin bütünlüğüne dair güven, bu açıklamaların gerçekliğine yönelik ayrıntılı ve bağımsız bir soruşturmayı gerektirir” dedi.

HOT DOC’a göre toplantıda bulunan birkaç polis memuru, yorumları yasa dışı ve ırkçı olarak tanımladı.

Geçen yıl süresince Uluslararası Af Örgütü ve diğer hükümet dışı örgütler sayısız kötü muamele vakası ile mülteci ve göçmenlerle ilgili Yunan-Türk sınırında yasa dışı geri-itme vakası belgeledi. Uluslararası Af Örgütü ayrıca düzensiz göçmen ve sığınmacılar için açılmış alıkoyma merkezlerinin koşullarının çok kötü olduğunu belgeledi.

AB yasaları uyarınca düzensiz göçmenler 18 aya varan sürelerle alıkonulabiliyor. Ama bu ancak sınır dışı edilmemelerine ilişkin gerçekçi bir olasılık mevcutsa ve eğer bireysel bir değerlendirme sonrasında daha az kısıtlayıcı bir tedbir uygun değilse gerçekleşebilir.

Uluslararası Af Örgütü Polis Müdürü’ne atfedilen bu sözlerin doğruluğunu teyit edecek bir pozisyonda değildir. Yunan polisi sözcüsü cevap talebine henüz yanıt vermedi.

ACİL EYLEM: Hayatları riske atmaya son verin. Daha fazla geri itme uygulaması olmasın!