Yunanistan: Oyuncak silah taşıdığı için gözaltına alınan Suriyeli mülteci çocuklar iddialara göre polis tarafından kötü muameleye uğradı

Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan'da sokakta oyuncak silah taşıdığı gerekçesiyle gözaltına alındığını, dövüldüğünü ve soyunmaya zorlandığını söyleyen beş Suriyeli mülteci çocuğun kötü muamele gördüğü iddiasıyla ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Düzgün bir şekilde soruşturulması gereken son derece rahatsız edici bir olaydır" denildi.

Yaşları 12 ile 16 arasında değişen erkek çocuklar, bu hafta Atina'da gerçekleştirecekleri tiyatro oyununa giderken yolda 'silahlı bir grubun üyesi olmak' şüphesiyle gözaltına alınmıştı.

Konuyla ilgili konuşan Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü John Dalhuisen, "Bu vakanın absürt detayları, kimlik kontrolü sırasında gözetimi altındaki çocuklara karşı insan hakları ihlali gerçekleştirmekle suçlanan Yunan polis memurlarına yönelik iddiaların son derece ciddi ve derinden rahatsız edici doğasının üzerindeki dikkati dağıtmamalıdır" dedi.

Dalhuisen sözlerine şöyle devam etti: "Eğer bu dövülme ve diğer kötü muamele iddialarının doğru olduğu belirlenirse, Yunanistan yetkilileri cezai ve disiplin süreçlerini uygun bir şekilde işletmelidir. Ek olarak, bu memurların çocuklara karşı böylesine kötü muamele etmesinde, ırksal profilli bir motivasyonun yer alıp almadığı da incelenmelidir."

Cuma günü Uluslararası Af Örgütü'na konuşan polis yetkilileri, 'vakanın detaylarını belirlemek' amacıyla 'disiplin soruşturması' başlattıklarını söylemişti.

Yerel bir kültür merkezinde Suriye çatışmasıyla ilgili bir oyunda rol almakta olan ve kostümleri ile oyuncak silahlarını bir çanta içinde taşıyan çocuklar, 27 Eylül günü öğleden sonra gözaltına alınmıştı. 

Çocuklar Omonia polis karakoluna götürülmeden önce, daha fazla polis memurunun da desteğini çağıran motosikletli dört polis memuru tarafından durdurulmuş ve aranmıştı. Yaşları 21 ile 24 olan diğer iki Suriyeli mülteci de çocuklarla birlikte polis karakoluna sevk edilmişti. 

Uluslararası Af Örgütü'ne konuşan çocukların avukatı Electra Koutra, çocukların gözaltında kötü muameleye uğradığını ve sözel olarak istismar edildiğini ve iki polis memuru tarafından soyunmaya zorlandığını anlattıklarını söyledi. 

Yaşı 12 olan en küçük çocuk ise iç çamaşırını çıkarmayı reddettiken sonra bir duvara karşı itildiğini söyledi.

Yaşı 14 olan bir başka çocuk ise annesini istedikten sonra bir polis memuru tarafından şiddetli bir şekilde sarsıldığını ve polis memurunun kendisine küfrettiğini anlattı. Kardeşine olanları görmek için geri dönen bir çocuğun ise diğer polis memuru tarafından ensesine şiddetli bir şekilde tokat atıldığını ifade etti. 

Atina'nın merkezinde bir mülteci gecekondusunda aileleriyle birlikte yaşayan çocuklar, polis gözaltısı sırasında hiçbir aile üyesi ile görüşmelerine izin verilmediğini ve su istedikleri zaman da kendilerine pis bir tuvaletin musluğundan içmeleri söylendiğini anlattı.

Bu korkunç durum nihayetinde üçüncü bir polis memurunun odaya girmesi ve diğer memurlara durmalarını söylemesinden sonra sona erdi.

Tüm yedi kişi o akşam saatlerinde serbest bırakılmasından önce, gruptaki iki yetişkin kişi bir başka odada sorgulandı.

Polisin, avukatın çocuklara yönelik kötü muamele nedeniyle suç duyurusunda bulunma girişimine başlangıçta engel olmasından sonra, 12 yaşındaki çocuk ifadesini vermek üzere bir başka polis karakoluna sevkedildi.

Ancak çocuğun ifadesi sırasında ne avukatın ne de çocuğun babasının hazır bulunmasına izin verildi ve çocuk, Yunanistan’daki polis kurallarına aykırı olarak, kötü muamele suçlamasını yönelttiği polis memurlarıyla yüzleştirildi.

Konuyla ilgili konuşan John Dalhuisen, "polise yönelik bu iddiaların ciddiliği kapsamlı bir soruşturmayı haketmektedir ve eğer doğru olduğu ortaya çıkarsa, sorumlu olduğundan şüphelenilen polis memurlarına karşı disiplin ve cezai bir süreç başlatılmalıdır" dedi.

Uluslararası Af Örgütü, mülteci ve göçmenlerin geçen yıllarda Yunanistan polisi tarafından kötü muameleye tabi tutulduğu iddialarına dair sayısız ifadeyi belgelemiştir.