Yunanistan: Mültecileri durdurmayı amaçlayan ‘yüzen duvar’ insanların hayatını tehlikeye atar

Yunanistan hükümeti, Türkiye’den yola çıkan sığınmacıların Yunanistan’a ulaşmasını engellemek için Midilli sahili açıklarında 2.7 kilometre uzunluğunda yüzen bir bariyer sistemi kurmak üzere önerge verdi. 

Konu hakkında bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Avrupa Araştırma Direktörü Massimo Moratti, 

“Önerge, sığınmacıların ve mültecilerin Yunanistan kıyılarına ulaşmasını mümkün olduğunca zorlaştırmak isteyen hükümetin bu yöndeki çabalarını arttırdığını gösteriyor. Önerge, çaresizlik içinde güvenli bir yere ulaşmaya çalışan insanları daha da büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakacak.” dedi. Moratti, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Söz konusu plan, arama-kurtarma görevlilerinin Midilli’ye ulaşmak için tehlikeli deniz yolculuklarına çıkan insanlara, hayat kurtarıcı yardım sağlamayı sürdürebilip sürdüremeyeceği konusunda ciddi kaygı yaratıyor. Hükümet, bu sistemin daha fazla insanın hayatına mal olmayacağını güvence altına almak için acilen operasyonel ayrıntıları ve alınması gereken tedbirleri açıklamalıdır.”

Yüzen bariyer sisteminin, deniz sınırlarının güvenliğini sağlamayı ve sığınmacılarla göçmenlerin Yunanistan’a ulaşmasını engellemeyi amaçlayan daha geniş kapsamlı planın bir parçası olduğu söyleniyor.

Arka plan 

2019’da Yunanistan’a denizden ulaşanların sayısı, 2018’e göre yaklaşık iki katına çıktı ve 60 bin civarında kaydedildi. Uluslararası Göç Örgütü, Ocak ile Ekim arasında, Doğu Akdeniz rotasında 66 kişinin öldüğünü kaydetti.