Birleşik Krallık: Yok Oluş İsyanı’na yönelik genel yasak kabul edilemez

Londra Polis Teşkilatı Pazartesi akşamı bir yönerge yayımlayarak, Londra’da İngiltere saati ile 21.00’dan sonra protesto yapan protestocuların gözaltına alınabileceğini söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Birleşik Krallık Şubesi Savunuculuk ve Programlar Direktörü Allan Hogarth konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yok Oluş İsyanı’nın protestolarına getirilen genel yasak, ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma haklarının hukuka aykırı bir şekilde sınırlandırılmasıdır. Hükümet, Birleşik Krallık hukuku ve uluslararası hukuk gereğince bu hakların kullanılmasını kolaylaştırmakla yükümlüdür” dedi.

“Protestocuların eylemlerinin büyük bir çoğunluğu barışçıldı. Şiddet içermeyen protestolara katılan aktivistlerin [iklim konusunda] seslerini yükselttikleri için engellenmesi ve yargılanması son derece kaygı vericidir. Olağanüstü derecede sert ve orantısız cezalar insan hakları üzerinde olumsuz etki yaratacaktır” diyen Hogarth, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Londra Polis Teşkilatı’nın bu aşırı sert tavrı kabul edilemez. Hayatın olağan akışının protestolar nedeniyle belirli bir ölçüde kesintiye uğraması olağan bir durumdur ve bu duruma hoşgörü gösterilmelidir. Polis barışçıl protestocuların haklarına saygı göstermeli ve iklim krizine yönelik adımlar atılmasını talep edenlerin seslerini duyurabilmesini sağlamalıdır.”

Yok Oluş İsyanı isimli çevreci grup, 7 Ekim Pazartesi gününden bu yana dünyanın her yerinde iki hafta sürecek bir “Uluslararası İsyan” çağrısında bulunuyor. Basın ve gözlemciler, Avrupa’nın dört bir yanında polisin iklim aktivistlerine karşı aşırı sert davrandığını, protestocuları toplu halde gözaltına aldığını ve bu kapsamda önleyici gözaltıların da yapıldığını bildiriyor