Venezüela Gösterilerdeki Ölümleri Soruşturmalı

Uluslararası Af Örgütü, yetkililerin Venezüela'da dün gerçekleştirilen protestolarda üç kişinin ölümünü derhal soruşturması gerektiğini dile getirdi.

Uluslararası Af Örgütü Amerikalar Direktör Yardımcısı Guadalupe Marengo, "Şiddetin, Venezüela'daki protestolar sırasında genel bir özellik haline gelmesi oldukça endişe verici. Eğer yetkililer gerçekten daha fazla ölümün yaşanmasını engellemeye kendilerini adamışlarsa, şiddet olaylarından sorumlular, göstericiler, güvenlik güçleri ve silahlı sivillerle aynı şekilde adaletle karşılaşmalı. Hala gözaltında tutulan protestocular bir suçla suçlanmalı ya da derhal serbest bırakılmalı" diye konuştu.

Basında çıkan haberlere göre, gazetecilerin protestoları haber yapması engellenmiş. En az bir televizyon kanalının engellendiğine inanılıyor.

Marengo, "Venezüela yetkilileri, insanların ifade, toplanma ve toplantı yapma özgürlüğü hakkına saygı duyma konusuna kendini gerçekten adamış olduğunu göstermeli. Bunu da, insanların haklarının ihlal edileceği, gözaltına alınacağı ve hatta öldürülecekleri korkusu yaşamadan protestolara katılmasını güvence altına alarak yapmalı. Gazetecilerin bu olayları özgür bir şekilde haberleştirmesi ve insan hakları savunucularının protestoları izlemesi çok önemli" dedi.