Ürdün: Ara bölgede mahsur kalan mültecilere yardımı uzun vadeli çözüm takip etmeli

Uluslararası Af Örgütü, Ürdün-Suriye sınırında 'berm' adı verilen ücra, kurak bölgede mahsur kalan 75 bin mülteciye insani yardımın yeniden başlayacağına dair çıkan haberler üzerine bir açıklama yayımladı. Açıklamada konuyla ilgili "uzun zamandır beklenen bir umut parıltısı" yorumu yapılırken, bu planı sürdürülebilir ve uzun vadeli bir çözümün takip etmesi gerektiğinin altı çizildi.

Uluslararası Af Örgütü, "Haziran ayında gerçekleşen silahlı bir saldırının ardından Ürdünlü yetkililerin sınırı kapatmalarından bu yana, bölgede mahsur kalan Suriyelilere insani bir koridorunun açılmasına dair müzakerelerin devam ettiğine dair BM'den ve Ürdün yetkililerinden haberler gelmektedir" dedi.

Konuyla ilgili konuşan Uluslararası Af Örgütü Küresel Meseleler ve Araştırma Direktörü Audrey Gaughran, haberleri memnuniyetle karşıladıklarını, ancak yardımların sınırın diğer tarafına vinçle atılacağına dair haberlerden endişe duyduklarını söyledi. Gaughran, mültecilerin yardımları alırken saldırı riski altında olabilecekleri alanlara gitmeleri gerektiğini belirtti.

Uluslararası topluma da çağrı yapan Gaughran, "Uluslararası toplum, dünyanın en fazla mülteci ağırlayan ülkelerinden biri olan Ürdün'ün üzerindeki baskıyı hafifletme amacıyla mültecilere önemli bir 'yeniden yerleştirme' sunarak Ürdün'le sorumluluğu paylaşmalıdır" dedi.