Uluslararası Af Örgütü'nden ABD'ye Göstericilere Karşı Polis Şiddetine Son Çağrısı

Uluslararası Af Örgütü bugün bir açıklama yaparak Missouri'de silahsız bir gencin vurularak öldürülmesine dair iddiaların hızlı, derinlemesine, bağımsız ve tarafsız bir biçimde sorgulanması gerektiğini dile getirdi. Bunun yanı sıra örgüt, gencin ölümünün ardından başlayan protesto dalgasını bastırmak için kullanılan zalim taktiklere ilişkin de gecikmeden soruşturma başlatılması gerektiğine dikkat çekti.

Uluslararası Af Örgütü Amerikalar Direktörü Erika Guevara Rosas, "Şu an acilen ihtiyaç duyulan şey Michael Brown vurularak öldürüldükten sonra başlayan aşırı derece hassas durumun ateşine benzin dökmek değil, derinlemesine soruşturmalar başlatmaktır. Yasa dışı eylemlerde bulunduğundan şüphelenilen polis memurları etkili bir soruşturmayla sorumlu tutulmalı ve gerektiğinde kovuşturmaya tabi tutulmalı." diye devam etti.  "Protestoları bastırmak için aşırı güç kullanmak kabul edilemez. Ferguson polisi, güç ve silah kullanımı konusunda ABD anayasası ve uluslararası standartlara uygun hareket etmeli. Orada yaşayanların barışçıl bir biçimde ifade özgürlüğü haklarını kullanmalarına izin verilmeli. Ayrıca, gazetecilerin işlerini yapmaları engellenmemeli" diye konuştu.

Uluslararası Af Örgütü'nün bu çağrısı, önceki gece St. Louis'in banliyölerinden Ferguson'da başlayan protestoları dağıtmak için polisin biber gazı ve plastik mermi kullanmasının ardından geldi.

Ferguson'da 9 Ağustos günü silahsız bir Afro-Amerikan genci olan Michael Brown bir polis memuru tarafından vurularak öldürülmüştü. Basında yer alan haberlere göre, polis protesto gecesi en az on kişiyi gözaltına aldı. Ayrıca gösterileri takip eden iki gazeteci de gözaltına alındı.

13 Ağustos günü, Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi Ferguson Polis Teşkilatı'na bir mektup yazarak Michael Brown'un öldürülmesine ve gösterilere karşı biber gazı ve plastik mermi kullanımına dair derin kaygılarını aktardı.

Güç ve silah kullanımına ilişkin uluslararası standartlar, polisin güç kullanmadan önce şiddet içermeyen yöntemlere başvurmasını gerektiriyor. Bilinçli olarak ölümcül silah kullanımı ise ancak başkalarının hayatını korumak için kesinlikle gerekli olduğu zaman mümkün olabiliyor.