Uluslararası Af Örgütü Taksim’deki intihar saldırısını kınamaktadır

18 Mart Cumartesi günü saat 11.00’den hemen önce İstanbul’un alışveriş ve eğlence merkezi İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen intihar saldırısı, aralarında bombacının da bulunduğu beş kişiyi öldürdü ve 20 kişiyi yaraladı.

Saldırının bir turist grubunu hedef aldığı görünmektedir. Patlamada üç İsrail ve 1 İran vatandaşı hayatını kaybetmiştir. Yaralananların bazıları da turisttir. Uluslararası Af Örgütü bu acımasız saldırıyı kınamaktadır. Failler, yaşam hakkını ve insanlığın temel ilkelerini yok saymışlardır. Hiçbir şey kasten sivilleri hedef almayı veya gelişgüzel saldırı gerçekleştirmeyi meşrulaştıramaz.

Her ne kadar patlamadanın sorumluluğunu bir kişi veya grup henüz üstlenmemiş olsa da, yetkililer şüpheli bombacının kendilerine İslam Devleti adı veren silahlı grupla bağlantılı olduğunu söylemiştir. Uluslararası Af Örgütü Türkiye yetkililerini, hızlı, tarafsız ve kapsamlı bir soruşturma yürütmeye ve patlamanın tüm sorumlularını adalet önüne çıkararak adil yargılamaya çağırmaktadır.

Saldırı, Ankara’da 37 kişiyi öldüren ve 100’den fazla kişiyi yaralayan intihar saldırısından birkaç gün sonra yaşandı. Ankara saldırısının sorumluluğunu Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlenmişti.

Saldırılar bir kez daha Türkiye’nin karşı karşıya olduğu güvenlik tehditleri seviyesini ve karmaşıklığını ortaya koymaktadır.
-

Amnesty International condemns Taksim suicide bombing

At just before 11am on Saturday 18 March a suicide attack killed five, including the bomber and injured more than 20 on İstiklal Street, in Taksim, the heart of central Istanbul’s shopping and entertainment district.

The attack apparently targeted a tourist group. Three Israeli nationals and one Iranian national were killed in the blast. Many of the injured were also foreign tourists. Amnesty International condemns the callous attack. Those responsible have shown contempt for the right to life and fundamental principles of humanity. Nothing can justify intentionally targeting civilians or carrying out indiscriminate attacks.

While no individual or group had yet taken responsibility for the blast, the authorities said that the suspected bomber had links to the armed group that calls itself Islamic State. Amnesty International calls on the Turkish authorities to conduct a prompt, impartial and thorough investigation and to bring all those responsible for the bombing to justice in fair trials.

The attack came less than a week after a suicide bombing in the capital, Ankara, had killed 37 and injured over 100 people. The Kurdistan Freedom Hawks (TAK), an offshoot of the Kurdistan Workers’ Party (PKK) claimed responsibility for the Ankara attack.

The attacks demonstrate once again the level and complexity of the security threats facing Turkey.