Uluslararası Af Örgütü Kendine Ait Bir Köşe ile bu yıl Milliyet’te

Uluslararası Af Örgütü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle kadınların sesinin ve sözünün görünürlüğüne katkı sunma amacıyla 2020 yılında “Kendine Ait Bir Köşe” projesini başlatmıştı. Geçen yıl ilk kez T24 internet gazetesinde yayınlanan Kendine Ait Bir Köşe bu yıl Milliyet gazetesi ortaklığıyla kamuoyuyla buluşuyor.

Kendine Ait Bir Köşe’de yazarlar bu yıl dört ana bölümden oluşan İstanbul Sözleşmesi’ne mercek tutuyor. Uluslararası Af Örgütü bu yıl yazarlarını ve yazı konularını seçerken önleme, koruma, kovuşturma ve bütüncül politikalar olarak ayrılan bu dört başlığa odakladı.

İlk yazının 8 Mart sabahı basılı ve internet gazetesinde yer aldığı çalışma, üç hafta daha pazartesi günleri Milliyet sayfalarında devam edecek.

Kadının beyanı esastır’ İstatistiklerin söylediği: Cezasızlık’tır yazısında kovuşturma süreçlerindeki durumu kaleme alan Avukat Ezel Buse Sönmezocak, sivil toplumda aktif savunuculuk da yapıyor.

Avukat ve insan hakları savunucusu Canan Arın, İstanbul Sözleşmesi ve Toplumsal Hassasiyetler ile ‘koruma’ çerçevesinde bir yazı kaleme alacak.

Akademisyen Av. Oya Aydın ve Uluslararası Af Örgütü Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener de yazıları ile Kendine Ait Bir Köşe’de yer alarak İstanbul Sözleşmesi’ni anlatacaklar.

Uluslararası Af Örgütü geçtiğimiz yıldan bu yana yetkililere İstanbul Sözleşmesi’nin eksiksiz şekilde uygulanması çağrısı yapıyor. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tartışmaları sırasında Ak Parti MKYK üyelerine hitaben yazılan ve imzaya açılan dilekçe ise yaklaşık 17 bin imza aldı. Bu hafta imzalarla birlikte ilgililerine teslim edilecek olan dilekçede sözleşmenin eksiksiz uygulanması talebi yer alıyor.

Kampanyanın Mart ayında başlayan ikinci adımında Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirerek, şiddet olaylarına dair verilerin bütüncül olarak toplanması ve kamuoyuna sistematik olarak paylaşılması çağrısı yapılıyor.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'Nİ UYGULA, VERİLERİ PAYLAŞ!

İMZACI OLUN

Uluslararası Af Örgütü, Kendine Ait Bir Köşe’yi her yıl farklı bir basın yayın organı ortaklığı ve tema ile yürütmeyi planlıyor.