Uluslararası Af Örgütü aktivistleri İzmir’de mültecilerle dayanışma sofrası kurdu

Uluslararası Af Örgütü aktivistleri İzmir’de 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla mültecilerle dayanışma yemeği düzenledi. İzmir’in Kapılar mahalle evinin gönüllüleri ile birlikte hazırlanan dayanışma sofrası, burada yaşayan mülteciler ile mahallelileri iftarda bir araya getirdi. Çok sayıda kişi mahalle evinin önüne kurulan masalarda buluşarak birlikte yemek yerken, aktivistler hazırlanan yemeklerin bir kısmını da paketleyerek mültecilerin evlerine dağıttı.

Uluslararası Af Örgütü küresel olarak yürüttüğü “I welcome” kampanyası kapsamında, mültecilerle dayanışmak için yerel aktivist grupları aracılığıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor. Böylece, mültecilerle yerel dayanışma ağlarının inşa edilmesi ve toplumda da farkındalığın artması amaçlanıyor.

Uluslararası Af Örgütü, Dünya Mülteciler Günü’nde yaptığı basın açıklamasında Türkiye’den mültecilerin haklarını kısıtlayan düzenlemeler ile ilgili endişesini dile getirmiş ve mültecilerin temel haklarının güvence altına alınması için etkili, kalıcı bir korumaya erişimlerinin önemini vurgulamıştı.