Uluslararası Af Örgütü 2015 Vicdan Elçisi Ödülü’nü Baez ve Weiwei Aldı

Uluslararası Af Örgütü'nün Vicdan Elçisi Ödülü'nü bu yıl ABD'li şarkıcı Joan Baez ve Çinli sanatçı Ai Weiwei birlikte aldı. Örgüt tarafından 2015 Vicdan Elçisi Ödülü ile ilgili yapılan açıklamada, "ödüle layık görülen sanatçıların Amerika, Asya ve dünyanın diğer bölgelerinde binlerce insan hakları aktivisti için esin kaynağı olduğu" belirtildi. 


Ödül, 21 Mayıs'ta Berlin'de düzenlenecek bir törenle sahiplerine sunulacak.   

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, "Joan Baez'in muazzam sesi ve sarsılmaz angajmanıyla yarım asırdır daha iyi bir dünya için mücadele verdiğini" söyledi. Shetty, "Ai Weiwei'nin ise eserleriyle ifade hürriyetinin korunması gerektiğini hatırlattığını" kaydetti. 

Ai Weiwei ödülü "büyük bir onur" olarak nitelerken, Joan Baez, "Vicdan Elçisi" olarak anılmaktan gurur duyacağını söyledi. Her türlü insan hakları ihlaline karşı mücadele etmeye çağıran Baez, "tarafsız, güçlü ve etkin bu hareketin bir parçası olduğum için mutluyum" dedi. 

Uluslararası Af Örgütü'nün Vicdan Elçisi Ödülü daha önce Çek Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Vaclav Havel, Güney Afrika eski lideri Nelson Mandela, İngiliz şarkıcı Peter Gabriel, Myanmar muhalefet lideri Aung San Su Kyi ve Pakistanlı çocuk hakları aktivisti Malala Yusufzay'a verilmişti.