Uğur Kurt İçin Adalet Aranıyor!

Uğur Kurt, 22 Mayıs 2014 günü Okmeydanı’nda bulunan bir cemevi avlusunda cenaze törenine katıldığı sırada, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından görevlendirilen bir polis memurunun silahından çıkan kurşunla kafasından vurularak yaşamını yitirdi.

Şüpheli polis memuru Sezgin Korkmaz hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 27. Maddesi uyarınca taksirle adam öldürme suçundan düzenlenen iddianame, 20 Ekim 2014 tarihinde kabul edildi. Davanın ilk duruşması ise 20 Mart 2015 tarihinde İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada, sanık polis hakkında kaçma ve delilleri karartma şüphesi olmadığından hareketle tutuksuz yargılama yapılmasına karar verildi ve bir sonraki duruşma tarihi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden beklenecek teknik inceleme sebebiyle 12 Haziran olarak belirlendi. 

Çağlayan'dakİ İstanbul Adliyesi'nde görülecek davanın ikinci duruşmasını Uluslararası Af Örgütü Hollanda Şubesi'nden Marjanne de Haan ile Türkiye Şubesi Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener izleyecek.  

Duruşmanın detaylarını Twitter'da @aforgutu, @ruhatsena ve @marjannedehaan hesaplarından takip edebilirsiniz.