Türkiye yetkililerine çağrı: Doğru olanı yapın ve Osman Kavala’yı serbest bırakın

Uluslararası Af Örgütü, sivil toplumun önde gelen isimlerinden Osman Kavala’nın yarın görülecek duruşması öncesinde, Kavala’nın derhal ve koşulsuz serbest bırakılması ve tüm suçlamaların düşürülmesi çağrısı yaptı.

Uluslararası Af Örgütü, Kavala’nın cezaevine gönderilmesinin üzerinden üç yıldan uzun bir süre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Kavala’nın serbest bırakılması yönündeki kararının üzerinden ise bir yıl geçtikten sonra, Türkiye yetkililerini bir kez daha, adaleti sağlamaya çağırdı.

Gezi protestolarını düzenlemek ve finanse etmek suçlamalarından beraat eden Osman Kavala şimdi de 2016’daki darbe girişimiyle bağlantılı ‘casusluk’ ve ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamalarıyla karşı karşıya.

Anayasa Mahkemesi, bu hafta başında, Osman Kavala’nın devam eden tutukluluk halinin hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin başvurusunu, uzun zamandır beklenmesine rağmen karara bağlamadı ve başvuruyu Genel Kurul’a iletti. Anayasa Mahkemesi, Kavala’nın başvurusu hakkındaki kararını ikinci kez erteledi.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Ofisi Direktörü Nils Muižnieks duruşma öncesi yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Osman Kavala yargılama sürecinde, Türkiye yetkililerinin, bağımsız sivil toplumu susturmaya yönelik kapsamlı çabalarının bir parçası olarak, temelsiz ve siyasi güdümlü daha fazla suçlamayla karşı karşıya. Kavala, değil üç yıldan uzun süre tutuklu yargılanmak, cezaevinde tek bir dakika bile geçirmemeliydi.”

“Osman Kavala bu yıl bir suçlamadan beraat etti; ancak Kavala’nın tutukluluğunun hukuka aykırı olduğuna hükmeden AİHM kararını savuşturmayı amaçladığı açıkça görülen bir girişimle, bu sefer de ‘casusluk’ ile suçlanıyor.”

“Yarınki duruşmadan çıkabilecek tek makul karar, mahkemenin bu adaletsizliğe son vermesi ve doğru olanı yaparak Osman Kavala’yı serbest bırakması olacaktır.”