Türkiye: Yazar Ahmet Altan'ın tekrar tutuklanma kararı korkunç bir adaletsizlik

Üç yıldan fazla süre tutuklu yargılanmasının ardından serbest bırakılan Ahmet Altan’ın bir hafta sonra mahkemenin tekrar tutuklama kararı vermesinin ardından Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü Marie Struthers şunları söyledi:

 “Savcının Ahmet Altan’ın tahliyesine yaptığı itirazın ardından Altan’ın tekrar tutuklanacağını duymak şok edici.

Ortada hiçbir delil yokken sadece görüşleri nedeniyle yargılandı, hapsedildi ve mahkum edildi. Bu karar, Altan’ın maruz bırakıldığı adaletsiz zincirine bir halka daha ekledi  Ayrıca bu kararı, Altan’ın sessiz kalmamaktaki kararlığının cezalandırılmasından başka bir şey olarak görmek mümkün değil.

Ahmet Altan hiçbir suç işlemedi ve geçtiğimiz Pazartesi günü mahkemenin oybirliği ile verdiği kararla serbest bırakıldı. Kendisine verilen ceza, üç yıl tutuklu yargılanması gibi bir adalet parodisidir. Siyasi motivasyonlu göstermelik duruşmaların norm haline geldiği bir dönemin sembolü olan bu yargı tiyatrosu artık sona ermeli. Ahmet Altan’ın ailesiyle birlikte evinde kalmasına izin verilmeli ve bu absürt mahkumiyet kararı bozulmalıdır.”

Ahmet Altan ve avukatı bu kararı hükümet yanlısı medya aracılığıyla duymuş ve henüz doğrudan bilgilendirilmemiştir.

Arka Plan

4 Kasım 2019 tarihinde gülünç şekilde "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlamasıyla Ahmet Altan 10 yıl 6 ay ve Nazlı Ilıcak 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Altan ve Ilıcak üst mahkeme kararına kadar yurtdışı çıkış yasağı ile tahliye edildi. Mahkeme ayrıca, ikisi medya çalışanı üç kişiyi de haksız yere mahkum ederek tutukluluklarının devamına karar verdi.

Savcı, Ahmet Altan’ın serbest bırakılmasına 6 Kasım’da itiraz etti. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi savcının Ahmet Altan’ın tekrar tutuklanması talebini 8 Kasım 2019 tarihinde reddederek İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesine sevk etti. 27. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Kasım 2019 tarihinde savcının itirazı hakkında karar verdi fakat bu kadarı Altan’ın avukatıyla paylaşmayı reddetti.

Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak, düzmece suçlamalarla üç yıldan fazla süre boyunca tutuklu yargılandı. Önce “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla yargılanıp şartlı tahliye imkanı olmadan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldılar. Yargıtay’ın Temmuz 2019’daki mahkumiyet kararını bozmasının ardından terör suçlamasıyla tekrar yargılandılar. Ahmet Altan’ın aynı davada yargılanan kardeşi akademisyen Mehmet Altan, Yargıtay’ın kararına uygun olarak beraat etti.