Türkiye: Uluslararası Af Örgütü yeni yıl hediyesi olarak siyasetçilere İstanbul Sözleşmesi’ni gönderdi

Uluslararası Af Örgütü hazırladığı İstanbul Sözleşmesi kitapçığını yeni yıl kartıyla birlikte başta bakanlıklar, milletvekilleri, belediyeler ve sivil toplum örgütleri olmak üzere 671 kurum ve kişiye gönderdi.

2020 yılında İstanbul Sözleşmesi’nin eksiksiz olarak uygulanmasına dair çalışmalar başlatan Uluslararası Af Örgütü, yeni yıl hediyesi olarak hazırladığı İstanbul Sözleşmesi kitapçığını Cumhurbaşkanlığı, İletişim Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Ticaret Bakanlıkları’na gönderdi.

Sözleşme ayrıca Anayasa Mahkemesi, RTÜK, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Kamu Denetçiliği Kurumu, TİHEK gibi kurumlara, TÜSİAD’a ve DİSK, KESK, Hak-İş, Türk-İş olmak üzere sendikalara da gönderildi.

İstanbul Sözleşmesi Nedir ve Neden Önemlidir? başlıklı önsöz ile hazırlanan İstanbul Sözleşmesi kitapçığı, Giriş bölümünün ardından sözleşmedeki 12 bölüme maddeler halinde yer veriyor ve sözleşme ekleriyle son buluyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün yeni yıl kartında “2021’in herkesin insan haklarına sahip olduğu, insan haklarının herkes tarafından benimsendiği, uygulandığı ve korunduğu bir sene olmasını dileriz” mesajı yer aldı.

AK Parti, CHP, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, HDP, İYİ Parti, MHP, SP, TİP Genel Merkezleri’ne de gönderilen kitapçık ayrıca 30 Büyükşehir Belediyesi’ne de posta yolu ile ulaştırıldı. Kitapçık ayrıca birçok sivil toplum kuruluşu ile de paylaşıldı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü Ece Ünver de yaptığı açıklamada 2021 yılından beklentileri şu sözlerle ifade etti:

“2020 yılı, COVID-19 önlemleri ile birçok kadın ve kız çocuğun failleri ile aynı evde kısılıp kaldığı veya koruma ve destek hizmetlerine kolaylıkla erişmelerinin mümkün olmadığı bir yıl oldu. Ayrıca kadınlara ve kız çocuklara yönelik şiddet haberlerinin arttığı bir dönemdi ve böyle bir dönemde İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmış olması bile kadınların ve kız çocukların güvenliği üzerinde ağır bir etki yarattı. 2021 yılında, tüm yetkilileri sözleşmenin temin ettiği ve hayat kurtaracak nitelikteki içeriğini uygulayan örnek bir devlet olmaya davet ediyoruz.”

"2020 yılı, COVID-19 önlemleri ile birçok kadın ve kız çocuğun failleri ile aynı evde kısılıp kaldığı veya koruma ve destek hizmetlerine kolaylıkla erişmelerinin mümkün olmadığı bir yıl oldu. 2021 yılında, tüm yetkilileri sözleşmenin temin ettiği ve hayat kurtaracak nitelikteki içeriğini uygulayan örnek bir devlet olmaya davet ediyoruz.”

Ece Ünver
UAÖ Türkiye Direktörü

Sözleşmeyi ilk alan isimler, Uluslararası Af Örgütü’nü arayarak teşekkürlerini paylaştı. Başta kadın milletvekilleri olmak üzere Sözleşme’nin önemine değinerek Af Örgütü’ne çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KİTAPÇIĞI

TÜRKÇE PDF