Türkiye: Osman Kavala’nın beraat etmesi, sivil topluma yönelik baskıların sona erdiğinin müjdecisi olmalıdır

Uluslararası Af Örgütü Kıdemli Türkiye Kampanyacısı Milena Buyum, “Gezi Parkı Davası” olarak bilinen davada yargılanan Osman Kavala ile diğer sekiz kişinin bugünkü duruşmada beraat etmesi üzerine bir açıklama yayımdı. Milena Buyum açıklamasında şunları söyledi:

“Bugünkü karardan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu karar, tüm dünyanın iki yıldan uzun bir süredir bildiği bir gerçeği nihayet doğrulamış oldu.”

“İçi bomboş olan bu temelsiz davada verilecek tek adil karar zaten yargılanan herkesin beraat ettirilmesiydi; ancak bugünün Türkiye’sinde böyle bir kararın garantisi yoktu.” 

“Osman Kavala’nın yaklaşık iki buçuk yıl cezaevinde tutulduktan sonra nihayet özgürlüğüne kavuşacak olması çok sevindirici. Kavala’nın bu kadar uzun bir süre cezaevinde tutulmasının sebep olduğu adaletsizlik hiç yaşanmamış gibi yapılamaz, ama yine de bu karar Türkiye’deki sivil toplum için rahatlatıcı bir karardır.”

“Bugünkü kararın Türkiye’de adalet sistemine dair mihenk taşı olacağı biliniyordu. Umarız ki bu karar ülkenin siyasal ikliminde bir değişimin işaretidir ve buna benzer siyasi güdümlü yargılamalara son verilir. Ayrıca, bu kararın, 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olan, aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün eski yöneticilerinin de bulunduğu 11 insan hakları savunucusu hakkında yarın verilecek kritik karar öncesinde iyiye işaret olmasını umuyoruz” diyen Buyum, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türkiye’nin muhalif seslere uyguladığı amansız baskılara son vermesinin ve siyasi güdümlü asılsız suçlamalarla karşı karşıya olan herkesi beraat ettirmesinin zamanı geldi.”