Türkiye: Medya için bir kara gün daha: Cumhuriyet’in editörü gözaltına alındı

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, bu sabah polis tarafından gözaltına alınan Cumhuriyet'in web editörü Oğuz Güven hakkında şunları söyledi:

"Geçtiğimiz Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında medyaya yapılan operasyonların çarpıcı bir biçimde artmasının ardından Türkiyeli yetkililer, ülkenin kalan son muhalif yayın organlarından biri olan Cumhuriyet gazetesini durmaksızın takip etmeye başladılar. An itibariyle, 12 Cumhuriyet çalışanı tutuklu olarak yargılanıyor. Oğuz Güven'in gözaltına alınması, yetkililerin bağımsız gazeteciliği yok etme niyetini sergileyen başka bir gösterge.

"Haberlerden, Oğuz Güven'in tek bir manşet sebebiyle gözaltına alındığı anlaşılıyor. Bu da, Türkiye'deki gazetecilerin karşı karşıya kaldığı korkunç yeni gerçekliği, yersiz tek bir kelimeden dahi hapse girilebileceğini yansıtıyor. Oğuz Güven’in gözaltına alınması, geçtiğimiz yıldan bu yana dünyanın en büyük gazeteciler hapishanesi olmakla gelen utanç rekorunu kıran Türkiye medyası için yeni bir kara gün daha oldu.

Arkaplan

Avukatı, Oğuz Güven’in, Denizli Cumhuriyet Başsavcısının ölümüyle ilgili attığı bir başlık nedeniyle gözaltına alındığını söyledi. Oğuz Güven, şu an için halen polis merkezinde tutuluyor ve herhangi başka bir konuda ifadesinin alınıp alınmayacağı net değil.