Türkiye: Cumartesi Anneleri/İnsanlarının 900. buluşmasında polis, hak savunucularını ve kayıp yakınlarını gözaltına aldı

Çevik kuvvet polisi, zorla kaybedilenler için hak savunucuları tarafından gerçekleştirilmek istenen barışçıl bir eylemi engelledi. Polis, zorla kaybedilen kişilerin yakınlarıyla birlikte İnsan Hakları Derneği eş genel başkanları Öztürk Türkdoğan ve Eren Keskin’in de aralarında bulunduğu birçok kişiyi kelepçeleyerek gözaltına aldı.

"Çevik kuvvet polisi, bugün Cumartesi Anneleri/İnsanları nöbetine barışçıl bir şekilde katılan kişileri keyfi olarak gözaltına aldı. Bu, devlet yetkililerinin hukuka uygun ve barışçıl muhalefete tahammülsüzlüğünün utanç verici son örneğidir.”

Julia Hall
UAÖ Avrupa Bölgesel Ofisi Direktör Yardımcısı

Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilmek istenen bu anma, Cumartesi Annelerinin 900. Buluşmasıydı. Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Ofisi Direktör Yardımcısı Julia Hall şunları söyledi: “Cumartesi Anneleri 27 yıldır, 1980 ve 1990'lı yıllarda zorla kaybedilen sevdikleri için yorulmadan gerçeği ve adaleti aradı. Çevik kuvvet polisi, bugün Cumartesi Anneleri/İnsanları nöbetine barışçıl bir şekilde katılan kişileri keyfi olarak gözaltına aldı. Bu, devlet yetkililerinin hukuka uygun ve barışçıl muhalefete tahammülsüzlüğünün utanç verici son örneğidir.”

“Cumartesi Anneleri/İnsanları defalarca, haftalık olarak gerçekleşen barışçıl nöbetlere katıldıkları için acımasız baskılar, yasaklar ve hatta kovuşturmalara maruz bırakıldı. Türkiye yetkilileri, ifade ve toplanma özgürlüğünü kullanma haklarını keyfi ve hukuka aykırı bir şekilde yok saymalarına dair hiçbir zaman geçerli bir gerekçe sunmadı.”

“Türkiye yetkilileri, yalnızca barışçıl ifade ve toplanma haklarını kullandıkları için keyfi olarak gözaltına alınan herkesi derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmalıdır. Galatasaray Meydanı'nda dört yıldır toplanmalara yönelik uygulanan hukuka aykırı ve keyfi yasağı kaldırılmalı, bu ikonik meydanda barışçıl protesto hakkını kullanmak isteyen Cumartesi Anneleri/İnsanlarına ve diğer kişilere izin verilmelidir.”