Türkiye: Çok sayıda ülkede aktivistler Polonya Konsoloslukları önünden seslendi: Mülteciler Donuyor, Durdurun!

Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Avrupa’daki mülteci krizini İstanbul’da Polonya Başkonsolosluğu önünde protesto etti. İstanbul ile birlikte çok sayıda ülkede de Polonya konsoloslukları önü #StopRefugeesFreezing eylemlerine sahne oldu.

Avrupa’da derinleşen mülteci krizinin kilit noktalarından biri Polonya - Belarus sınırı olmaya devam ediyor. Polonya’nın en az 10 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan geri itme politikasına son vermesi talebiyle çok sayıda ülkede Uluslararası Af Örgütü aktivistleri Polonya Konsoloslukları önünde buluştu.

Af Örgütü İstanbul aktivist grubu da 19 Ocak’ta İstanbul’da bulunan Polonya Başkonsolosluğu önünde bir araya gelerek sığınmacıların Belarus-Polonya sınırında yaşadığı insanlık dışı koşulları protesto etti. Maslak’ta bulunan konsolosluk binası önünde ellerinde, mülteci hakları sınır tanımaz dövizleri ve #StopRefugeesFreezing yazılı posterleriyle buluşan aktivistler, alüminyum hipotermi battaniyesine sarılarak mültecilerin yaşadığı koşullara dikkat çekti.

Polonya- Belarus sınırlarında mahsur kalan sığınmacılar, bataklık ormanlarında sıfırın altında soğukta donarak, yiyecek ve temiz su erişimleri olmadan, hem Belarus askerleri hem de Polonya sınır güçleri tarafından uluslararası hukuka aykırı şekilde geri itmeye maruz bırakılıyor.

UAÖ Türkiye aktivistleri Avrupa’nın çok sayıda kentiyle eş zamanlı eylemde, “mültecilere dönük ayrımcılık ve şiddete son verin” çağrısı yaptı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Kampanyalar Sorumlusu Damla Uğantaş uluslararası mülteci hukukunun ve insan haklarının yok sayıldığını vurgulayarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“AB ve Belarus sınırında yaşanan insani krizin boyutları giderek tırmanıyor. Şimdiye kadar en az 10 kişinin hayatını kaybettiği ormanlık alana sıkışan mülteciler donarak ölme, açlık ve susuzlukla karşı karşıya bırakılıyor. Polonya ve Belarus mültecilere yönelik acımasız şiddet kullanımına derhal son vermeli ve sınır bölgesinde bulunan kişilerin sığınma başvurusunda bulunması dahil temel insan haklarına erişimini sağlamalıdır. Sivil toplum kuruluşlarının sınır bölgesine insani yardım ulaştırmasının sağlanması önceliklerden bir olmalıdır. Sorumluluk taşıyan tüm devletlere çağrıda bulunuyoruz: Sınırdaki acıya son verin!”

İstanbul’un yanı sıra Almanya’dan İngiltere’ye Avrupa’nın birçok kentinde  Af Örgütü aktivistleri Polonya’nın diplomatik temsilciliklerinin önünde eylemdeydi.  Londra, Edinburg, Glasgow, Brüksel, Manchester, Dublin, Dresden ve Newcastle’dan paylaşılan fotoğraflarda aktivistler mültecilerin donmamak için kullandıkları alüminyum battaniyeye sarılarak mesajlarını paylaştı.  Sosyal medyada #StopRefugeesFreezing etiketiyle devam eden kampanya kapsamında Avrupa devletlerine konu hakkında hızla harekete geçme çağrısı yapıldı.