Türkiye: Amnesty yeni tasarımları SlushJobs işbirliğinde ve hak odaklı perspektifle hazırlandı

Aktivizmin tüketim alışkanlıklarımıza kadar yayılması bizleri ve hayata karşı duruşumuzu yansıtıyor. 2020’de ilk koleksiyonunu tanıtan Uluslararası Af Örgütü 2023 Mayıs ayı itibarıyla ve Slush Jobs iş birliği ile yeni tasarım ürünlerini paylaştı

Uluslararası Af Örgütü 10 milyonu geçen destekçi ağı ile dünyanın en büyük insan hakları örgütü. Slush Jobs doğa, emek ve toplumsal cinsiyet farkındalığı ile üretim zinciri kuran bir online giyim mağazası. Bu iki yapı insan hakları perspektifinde bir araya gelerek eşitlik ve protesto başlıklarında yeni tasarımlar yarattı.  

Proje tanıtım sayfasında, “Yaşamın değerlerle anlam bulduğuna inanıyoruz. Bu sebeple, yaptığımız işe değer kazandırmak, hayatı anlamlı kılmaya bir adım daha atmak için iş birlikleri yapıyoruz. Farkındalıklarımız ve mücadelemizle daha iyi bir dünyayı mümkün kılmayı hedefliyoruz.  

"Bu iş birliği, Slush Jobs’ın hikaye arayışı ile Af Örgütü’nün hak odaklı çalışmalarının kesiştiği bir noktada hayat buldu. Tasarlanan her bir ürün, insan haklarına saygıyı vurgulayan ve daha adil bir dünyaya ulaşma hedefimize katkı sağlayan çabalarımızın bir yansıması."

Bu iş birliği, Slush Jobs’ın hikaye arayışı ile Af Örgütü’nün hak odaklı çalışmalarının kesiştiği bir noktada hayat buldu. Tasarlanan her bir ürün, insan haklarına saygıyı vurgulayan ve daha adil bir dünyaya ulaşma hedefimize katkı sağlayan çabalarımızın bir yansıması” ifadeleri alırken Uluslararası Af Örgütü’nün Kaynak Geliştirme Direktörü Kübra Karataş, projenin çıkış noktasını şöyle açıkladı: 

“Uluslararası Af Örgütü olarak bağımsızlığımızı korumak adına, araştırma ve kampanyalarımızın devamlılığı için şube olarak gerekli kaynağı bireysel desteklerle yaratmaya çalışıyoruz. Bu amaçla hali hazırda devam eden Bülten aboneliği sistemimiz var.  

Slush Jobs ile olan iş birliğimizde de tekstil ürünleri satışı gerçekleştiriyoruz. Slush Jobs iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz bu çalışma aslında tüm dünyada insan hakları ihlallerinin engellenmesi ve herkesin insan onuruna yakışır bir hayat sürebilmesi amacıyla UAÖ olarak yürüttüğümüz araştırmalar ve kampanyaların sürdürülebilmesi için gerekli finansal desteği yaratabilmek için bir araç. İnsanlar çok güzel tasarımlardan oluşan bu ürünleri aldıkları zaman söz ettiğim çalışmalarımızın devam edebilmesi için önemli bir katkı sağlamış olacaklar.” 

"Slush Jobs iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz bu çalışma aslında tüm dünyada insan hakları ihlallerinin engellenmesi ve herkesin insan onuruna yakışır bir hayat sürebilmesi amacıyla UAÖ olarak yürüttüğümüz araştırmalar ve kampanyaların sürdürülebilmesi için gerekli finansal desteği yaratabilmek için bir araç."

Kübra Karataş
Uluslararası Af Örgütü’nün Kaynak Geliştirme Direktörü

Uluslararası Af Örgütü’nün “Protesto Hakkını Koru” kampanyası tasarımların odağında yer aldı. 

Cinsiyetsiz, Loose Fit %100 pamuk lacivert tişört. 

Neyi yansıtıyoruz? 

Haklarımız sizlerle çoğalarak güçlenir diyen Af Örgütü, proje tanıtım sayfasında destekçilerine şu ifadelerle sesleniyor, “Fikirlerimizi özgürce ifade etmek ve savunmak değişimin ilk adımları. Barışçıl protesto tüm insan haklarının korunması için de kullanılan bir haktır. 

"Yaşamın değerlerine destek verdiğimiz, haklarımızla varoluşumuzu renklendirdiğimiz bir dünyada yaşıyoruz."

Biz de herkesin fikirlerini barışçıl ve özgürce dile getirebildiği bir dünya için harekete geçiyoruz. Yaşamın değerlerine destek verdiğimiz, haklarımızla varoluşumuzu renklendirdiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Bu bilinçle hareket ediyor ve fikirlerimizi ifade ettiğimiz süreçte değişimin parçası olduğumuzu hissediyoruz.”  

Yumuşacık dokusu ve kaliteli kumaşıyla uzun soluklu bir ürün olan “Change” %100 pamuktan üretildi. 

Doğaya ve canlılara zarar vermeden Türkiye’de üretilen koleksiyon uzun ömürlü olduğu iddiasıyla satışa sunuluyor.  

Eşitlik için mücadele 

“Her gün hak ihlallerinin önüne geçmek, etkili ve eşitlikçi bir değişim yaratmak için çalışıyoruz. 
 
Toplumsal cinsiyet ve eşitlik alanındaki önyargılarla mücadele ediyoruz. Kişilerin hak temelli bir yaklaşım geliştirmesi ve böylece savunuculuk alanında güçlenmesi için çalışıyoruz. 
 
Daha adil ve her alanda daha eşit bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyor, buna ancak daha fazla insanın sesiyle ve mücadelesiyle yaklaşabileceğimizi biliyoruz.”