Temelsiz #İzmirTwitterDavası Devam Ediyor

21 Nisan Pazartesi günü, 29 genç kadın ve erkeğin “Twitter davası” olarak bilinen davada yargılanmalarına devam edilmesi yönünde verilen saçma kararı mahkemede ilk elden duydum.

Sadece geçen yaz Gezi Parkı eylemleriyle ilgili atılmış tweetlere dayanan bu kovuşturma, sosyal medya aracılığıyla bilgi ve fikirlerin paylaşılması hakkına yönelik bir saldırı. Hiç açılmaması gereken bu davanın üçüncü duruşması 14 Temmuz’da görülecek.

Bu parodinin devam etmesi Türkiye’de ifade özgürlüğünün üzücü durumu ve yetkililerin muhalif görüşlere karşı aşırı hoşgörüsüzlüğü hakkında da çok şey söylüyor. Duruşmadan çok az olumlu şey çıktı.

Mahkeme, iddianamede “mağdur” olarak gösterilen Başbakan’ın zarar gören taraf olarak davaya katılma hakkı olduğuna fakat, mahkemede dinlenmesine gerek olmadığına karar verdi.

Buna karşı, biri hariç bütün sanıklar mahkemede savunmalarını tamamladı. Mahkeme, savunmasını yapmayan sanık hakkında yakalama kararı çıkarttı.

Sanıklardan biri mahkemede “Ben sadece polis şiddetiyle ilgili bilgi paylaşıyordum. Burada bulunmam ve hapis cezasıyla karşı karşıya olmam şaşırtıcı ve üzücü” dedi.

Açık bir biçimde siyasi olan – Başbakan’ın da taraf olduğu – davanın seyri oldukça kaygı verici. Dava tam da hükümetin yargıyı kontrol etmek için eşi görülmemiş girişimlerde bulunduğu ve sosyal medya kullanımına tepki gösterdiği bir zamana denk geldi.

Twitter, 20 Mart’tan 3 Nisan’a kadar kapalı kaldığı 14 günün ardından, neredeyse her gün hükümet saldırılarına ve ileride kapatılabileceğine dair tehditlere maruz kaldı. YouTube ise yasağın kaldırılmasına yönelik mahkeme kararına rağmen hala engelli.

Geçtiğimiz günlerde, Başbakan, Twitter’da kendi haklarının ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu ve 50.000 Lira tazminat talep etti.

Yargılama devam ederken, biz de dünya çapındaki aktivistlerimize ve destekçilerimize sesleniyoruz: Lütfen bireylerin barışçıl fikirlerini, hükümet baskısına ve kovuşturmaya maruz kalmadan ifade edebilme haklarını savunmaya devam edin.

Çok fazla tepkiyle karşı karşıya olan Twitter’ı, Başbakan’a aşağıdaki gibi mesajlar atmak için kullanın:

.@RT_Erdogan Neden #İzmirTwitterDavası’na gelmiyor ve tam olarak neden “mağdur” olduğunuzu açıklamıyorsunuz? #dropthecharges

.@RT_Erdogan Mağdur kim? Siz misiniz yoksa birkaç barışçıl tweet attıkları için yargılanmamaları gereken 29 kişi mi? #İzmirTwitterDavası #dropthecharges

Andrew Gardner’ı Twitter’da takip edin @andrewgardne