Tahir Elçi'nin öldürülmesinden bir yıl sonra hala adalet yok

Avukat ve insan hakları savunucusu Tahir Elçi'nin ölümünün üzerinden tam bir yıl geçti. Elçi, 28 Kasım 2015 günü Diyarbakır'da Baro tarafından yapılan bir basın açıklamasına katıldıktan sonra başından vurularak öldürülmüştü.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin de ilk resmi üyelerinden biri olan Elçi, ayrıca Türkiye'de faili meçhuller, işkence, özellikle yaşam hakkı ihlalleri ve cezasızlık konularında yaptığı çok değerli çalışmaları olan ülkenin en önemli insan hakları savunucularından ve avukatlarındandı.

Ölümünün üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, olayla ilgili tüm hakikatin ortaya çıkarılmasını sağlamak için gereken adımlar atılmadı. Süreç boyunca soruşturmanın yetersizliğine dair işaretler ön plana çıktı.

Uluslararası Af Örgütü olarak Türkiye yetkililerinden, Türkiye'deki insan hakları savunucularını ve hareketini derinden yaralayan bu cinayetle ilgili en kısa zamanda bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yürüterek olayın cezasız kalmamasını garanti altına almalarını talep ediyoruz.

Kampanya adresimiz için tıklayınız: TahirElciİcinAdalet.org