Suudi Arabistan'da ölüm cezasında artış rekor seviyede!

Uluslararası Af Örgütü, Suudi Arabistan'da infaz edilen ölüm cezalarıyla ilgili bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'da bu yıl içinde 151 kişinin ölüm cezasının infaz edildiği, bu rakamın 192 idamın gerçekleştiği 1995 yılından bu yana kaydedilen en yüksek rakam olduğu belirtildi. Örgüt, 2014'te toplam 90 kişinin idam edildiğine dikkat çekerek, 2015'teki infazlarda yüzde 68'lik artışın alarm verici olduğunu kaydetti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktör Vekili James Lynch, "Suudi Arabistan yetkilileri bu kanlı infaz çılgınlığına devam etmeye niyetli görünmektedir" derken, ortalama her iki günde bir kişinin infaz edildiğini vurguladı.

Bu yıl infaz edilen 63 kişi uyuşturucu bağlantılı suçlamalardan ölüm cezasına mahkum edildi, bunların ezici çoğunluğunu oluşturan 45 kişi ise yabancı uyruklu kişilerdi. Bu yıl içerisinde infaz edilen yabancı uyruklu kişi sayısı ise 71. Ölüm cezası Suudi Arabistan'da yabancılara karşı orantısız bir şekilde uygulanıyor. Yabancı uyruklular, özellikle gelişmekte olan ülkelerden gelen göçmen işçiler, Arapça bilgi eksikliği nedeniyle savunmasız kalıyor ve yargılanmaları sırasında yeterli tercüme sağlanmıyor.

İdam cezası infazlarının hangi koşul altında olursa olsun 'tiksindirici' olduğunu belirten Uluslararası Af Örgütü, Suudi Arabistan'ın insan hakları ihlallerinin boyutu ve insanların genelde adil olmayan siyasi yargı süreçleriyle infaz edilmesinin büyük endişe yarattığını vurguladı.

Suudi Arabistan'da tecavüz, cinayet, dinden çıkma, soygun ve uyuşturucu ticareti gibi suçlara idam cezası veriliyor. En son ekim ayı sonunda Şii din adamı Nimr el Nimr, yeğeni ve reşit olmayan iki kişinin idam cezasının hükümet karşıtı protestoları teşvik ettikleri gerekçesiyle onanmıştı.