Suudi Arabistan: Ronaldo, Al Nassr döneminde insan hakları sorunlarına dikkat çekmeli

Cristiano Ronaldo Suudi Arabistanlı futbol takımı Al Nassr’la kontrat imzalayacağını duyurdu.

İmzanın ardından 3 Ocak’ta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a giden Ronaldo’ya, Uluslararası Af Örgütü bir çağrı yaptı. Af Örgütü Portekizli futbolcuya, “Suudi yetkililerin, karanlık insan hakları sicilini sportif faaliyetlerle örtbas etme çabasına alet olma, insan hakları ihlallerine dikkat çek” dedi.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırmacısı Dana Ahmed’in yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı, “Al Nassr’ın Cristiano Ronaldo transferi, Suudi Arabistan’da spor üzerinden suçların örtbas edilmesine yönelik daha geniş kapsamlı uygulamanın bir parçasıdır. Suudi yetkililerin Ronaldo’nun varlığını, uluslararası toplumun dikkatini ülkenin dehşet verici insan hakları sicilinden uzaklaştırmanın bir aracı olarak kullanması son derece muhtemel. Ronaldo, Suudi Arabistan’a eleştirisiz övgü sunmak yerine, kamuoyundaki bilinirliğini ülkedeki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için kullanmalıdır.”

“Suudi Arabistan düzenli olarak insanları cinayet, tecavüz ve uyuşturucu kaçakçılığını içeren suçlar nedeniyle infaz ediyor. Geçen yıl sadece tek bir günde 81 kişinin ölüm cezası uygulandı. Bu kişilerin birçoğu hiçbir şekilde adil olmayan davalarda yargılanmıştı. Yetkililer ayrıca ifade ve örgütlenme özgürlüğü üzerindeki baskılarına da devam ederek insan hakları savunucuları, kadın hakları aktivistleri ve diğer siyasi aktivistleri ağır hapis cezalarına mahkum ediyor.”

Dana Ahmed
Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırmacısı

“Suudi Arabistan düzenli olarak insanları cinayet, tecavüz ve uyuşturucu kaçakçılığını içeren suçlar nedeniyle infaz ediyor. Geçen yıl sadece tek bir günde 81 kişinin ölüm cezası uygulandı. Bu kişilerin birçoğu hiçbir şekilde adil olmayan davalarda yargılanmıştı. Yetkililer ayrıca ifade ve örgütlenme özgürlüğü üzerindeki baskılarına da devam ederek insan hakları savunucuları, kadın hakları aktivistleri ve diğer siyasi aktivistleri ağır hapis cezalarına mahkum ediyor” diyen Ahmed sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Cristiano Ronaldo şöhretinin ve ünlü statüsünün Suudi Arabistan’ın sporla suçları örtbas etme girişimlerinde araçsallaştırılmasına izin vermemelidir. Ronaldo, Al Nassr’daki dönemini ülkedeki sayısız insan hakları sorunu hakkında konuşmak için kullanmalıdır.”

Arka Plan

Cristiano Ronaldo Al Nassr Futbol Kulübü’yle kontrat imzalamasının ardından 3 Ocak’ta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gitti. Medyada yer alan bilgilere göre, anlaşmanın değerinin 200 milyon Euro’dan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Ronaldo basın toplantısında gazetecilere, “Çok fırsatım vardı. Birçok kulüp beni transfer etmek istedi ama ben sadece futbolu değil, bu muhteşem ülkenin başka alanlarını da geliştirmek için bu kulübe söz verdim. Bu kulübe ve ülkeye farklı bir vizyon katmak istiyorum. O nedenle bu fırsatı kullandım” dedi.