Suriye’deki Saldırılarda Sivillerin Hayatı Korunmalı

Medyada yer alan haberlere göre ABD, Birleşik Krallık ve Fransa, Suriye’deki hedeflere yönelik ortak bir saldırı düzenledi.  Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi’nde Orta Doğu ve Kuzey Afrika Savunuculuk Direktörü olan Raed Jarrar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Suriye halkı altı yıldır birçoğu savaş suçları kapsamına giren kimyasal saldırılar da dahil olmak üzere son derece yıkıcı saldırılara maruz kaldı. Sivillerin görebileceği zararları en aza indirmek için bütün askeri faaliyetlerde gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Halihazırda hukuka aykırı saldırılarda hayatını kaybetme korkusuyla yaşayan insanlar, Suriye hükümetinin işlediği iddia edilen ihlaller yüzünden daha fazla cezalandırılmamalıdır.” Jarrar, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Şiddet ve zulümden kaçmak için milyonlarca insan Suriye’yi terk etti. Trump yönetimi, mültecilerin ABD’ye yerleştirilmelerini engellemeyi sürdürerek erkeklerin, kadınların ve çocukların acılarına sırt çevirmemelidir. ABD’nin Suriye’deki şiddetten kaçmaya çalışan insanlara yeniden kapılarını açmasının zamanı geldi.”