Suriye’de BM ekibi ‘kimyasal silahlar’ iddiasını soruşturmak için tam erişime sahip olmalı

Suriye’nin başkenti Şam’da kimyasal silahların, aralarında çoğu çocuk olan birçok sivili öldürdüğünü açıkça gösteren bir dizi videonun yayınlanmasının ardından Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Hassiba Hadj Sahraoui “Uluslararası Af Örgütü’nün hala bağımsız bir şekilde doğrulayamadığı, Suriyeli sivillere yönelik kimyasal silah kullanıldığı iddiaları, Suriye’de bulunan Birleşmiş Milletler ekibinin, bu ve kimyasal silahların kullanıldığı iddiasının yer aldığı diğer olayları kapsamlı bir yetki alanı ve tüm bölgelere engellenmeyen erişimi olması için acil bir ihtiyacı olduğuna vurgu yapıyor. Eğer iddia edilen saldırıların olduğu bölgelere erişimlerine izin verilmeyecekse, örnek toplayamayacaklar ya da soruşturma yapamayacaklarsa BM uzman ekininin ülkede olmasının ne anlamı var?” diye konuştu.

Hassiba Hadj Sahraoui sözlerine şöyle devam etti: “Hiçbir sorumluluk üstlenmeyen Suriye yetkilileri derhal BM ekibinin Doğu Guta ve diğer bölgelere ziyaretini olanaklı kılmalı. Eğer son suçlamalar doğrulanırsa, bu saldırılar savaş suçlarına varıyor demektir. Suriye’de karşılaştığımız bu sonu gelmeyen hak ihlalleri dizisi ile başa çıkmanın tek yolu BM Güvenlik Konseyi’nin durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk etmesinden geçiyor. Ki Uluslararası Af Örgütü 2011’den beri bunu talep ediyor. Siviller ve savaşanlar arasında ayrım gözetmeyen kimyasal silahların kullanımı, üretimi, sevkiyatı ya da stoklanması uluslararası hukukun ihlali anlamına gelmektedir.”

Uluslararası Af Örgütü güvenilirliğini doğrulamak ve gösterilen belirtilerin kimyasal silah kullanımı sonucu oluşan etkilerle benzeşip benzeşmediğinin tespit edilmesi için videoları tıbbi ve diğer uzmanlara da gönderdi. Buna ek olarak, Uluslararası Af Örgütü Suriye’deki kuruluşlar ve bireylerle bölgedeki insanların şu anki tıbbi durumuna dair bilgi almak ve toplamaya çalışmak için temasta.