Suriye'de ABD Muhabirinin 'Kafasının Kesilmesi' Gazetecilerin Ne Kadar Risk Altında Olduğunu Gösteren Bir Savaş Suçudur

Uluslararası Af Örgütü bugün, (daha önce Irak ve Şam İslam Devleti olarak bilinen) İslam Devleti'nin 2012'de Suriye'de kaybolan ABD muhabirini açıkça infaz tarzında öldürmesinin savaş suçu olduğunu ve bu durumun, bölgede etkisi olan tüm devletlerin kaybolan diğer tüm gazetecilerin güvenli bir şekilde serbest bırakılmasını güvence altına alması ihtiyacının ne kadar acil olduğuna dikkat çektiğini dile getirdi.

İslam Devleti tarafından yayınlanan bir video, serbest çalışan muhabir James Foley'nin, görünen o ki kuzey Irak'ta İslam Devleti'ne karşı ABD'nin düzenlediği hava saldırılarına misilleme olarak, kafasının kesilmesini gösteriyor.

"Amerika'ya bir mesaj" adlı videoda kendisini ABD muhabiri James Foley olarak tanıtan biri, ABD hükümetinin Irak'taki İslam Devleti hedeflerine yönelik hava saldırıları yüzünden ölümle karşı karşıya olduğunu söylüyor. Kendisini İslam Devleti üyesi olarak tanıtan maskeli bir milis, ABD'nin "İslam Devleti'ne yönelik saldırganlığın ön saflarında yer aldığını" söyledikten sonra Foley'nin kafasını kesiyor.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Said Boumedouha, "Bu şoke edici video, eğer gerçekse, James Foley'nin sevenleri için yıkıcı ve ailesi, arkadaşları ile hala Suriye'de ve kuzey Irak'ta kayıp olan, İslam Devleti milisleri tarafından kaçırılmış olduğundan endişe edilen, gazeteci arkadaşları için tüyler ürpertici bir durum. Bu bir savaş suçudur ve hem bu infazı gerçekleştirenler hem de bu emri verenler adalet önüne çıkarılmalı" diye konuştu.

Boumedouha sözlerine şöyle devam etti: "Savaşan tüm ülkeler ve bölgede çıkarı olan diğerlerinin, daha fazla gazetecinin -ya da bölgede meşru işlerini yapan diğerlerinin- işini yapmasından dolayı öldürülmemesini güvence altına almak için mümkün olan tüm diplomatik yolları kullanması mecburidir."

Milisler aynı zamanda Steven Sotloff adlı bir başka gazeteciyi daha ellerinde tuttuklarını iddia ediyor ve gazetecinin hayatının ABD Başkanı Barack Obama'nın bir sonraki adımına bağlı olduğunu dile getirdi.

Boumedouha, "Videoda, Irak'a yönelik ABD'nin müdahalesinin intikamı olarak gazetecilerin hedef alındığı iması oldukça endişe vericidir ve diğer esirlerin çok büyük risk altında olabileceği anlamına gelmektedir. Gazeteciler, tüm siviller gibi bu silahlı çatışmaya seyircidir ve zalimane öldürmeler sonucu teker teker ayrıştırılmalarındansa her türlü zarardan korunmalıdırlar" dedi.

2012'de kaçırıldı
39 yaşındaki James Foley, Suriye'nin kuzey batısında bulunan İdlip'in Taftanaz ilçesinde  22 Kasım 2012'de kaçırıldı. Kaçırılmadan aylar önce çatışmayı yerinden bildirmek için birçok kez Suriye'ye girdi.

Haberleri Global Post ve Fransız Haber Ajansı AFP gibi birçok kaynak tarafından yayımlandı.

Ailesine iletilen görgü tanıklıklarına göre, James Foley arabasıyla Suriye'den ayrılmak üzere Türkiye sınırına giderken markasız bir arabada bulunan kimliği belirsiz adamlar tarafından durduruldu.

21 Ocak 2013'te AFP Suriye Enformasyon Bakanı Ümran El Zubi'ye bir mektup göndererek James Foley'nin bulunması için yardım talebinde bulundu. AFP, Bakan'ın mümkün olan her şeyi yapmaya söz verdiğini ama Foley'nin kaybolduğu bölgede "koşulların zor olduğunu" söylediğini aktardı.