Suriye: Türkiye’nin askeri harekatı sivilleri tehlikeye sokmamalı

Türkiye hükümeti, silahlı güçlerinin ABD destekli Kürt güçleri Suriye sınırından uzaklaştırmayı amaçlayan harekat kapsamında Suriye’nin kuzeydoğusuna “kısa süreli” bir kara harekatı gerçekleştirmek üzere hazır olduğunu açıkladı. Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 

 “Türkiye ordusu Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt güçlere yönelik bir harekata hazırlanırken, çatışmanın tüm taraflarının uluslararası insancıl hukuka saygı göstermesi şart. Sivillere ve sivil hedeflere yönelik saldırılardan, bunun yanı sıra gelişigüzel ve orantısız saldırılardan kaçınmak da buna dahildir” dedi.

 “Suriye’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi kuzeydoğusundaki siviller de art arda gerçekleştirilen askeri harekatlar, defalarca yerinden edilme ve kötü yaşam koşulları nedeniyle bugüne kadar büyük acılar çekti. Uluslararası insancıl hukuk gereğince Türkiye, sivilleri korumak ve sivillerin insani yardıma erişimini sağlamak için mümkün olan tüm tedbirleri almakla yükümlüdür. Çatışmalardan kaçmak isteyen sivillere güvenli çıkış yolları sağlanmalıdır” diyen Maalouf, sözlerini şöyle sonlandırdı:

 “Hem Türkiye güçleri hem de Kürt güçler daha önce Suriye’de gerçekleştirdikleri gelişigüzel saldırılarda onlarca sivilin ölmesine yol açtı. Böyle bir duruma bir kez daha izin verilmemeli. Uluslararası toplum, Suriye’nin kuzeyinde bir başka insani felaketin yaşanmaması için hem Türkiye yetkililerinin ve Türkiye’ye bağlı grupların hem de Kürt güçlerin uluslararası insancıl hukuka saygı göstermesini sağlamak üzere tüm tedbirleri almalıdır.”

Arka Plan

Türkiye hükümeti sözcüsü, Çarşamba günü, milyonlarca Suriyeli mülteciyi Türkiye’den göndermek üzere sınırda 32 kilometrelik “güvenli bölge” oluşturmak amacıyla Kürt güçlere yönelik askeri bir harekat gerçekleştirilmesine ABD’nin yeşil ışık yaktığını söyledi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, BM halihazırda 1 milyon 700 bin kişinin yaşadığı kuzeydoğu Suriye’de 700.000 kişiye insani yardım sağlıyor.

Uluslararası Af Örgütü geçen yıl Türkiye ordusu ile müttefik silahlı güçlerin ve daha düşük ölçekte olmak üzere Kürt güçlerin Halep’in kuzeyindeki Afrin ve Aziz kasabalarında rastgele saldırılar gerçekleştirerek çok sayıda sivilin ölümüne yol açtığını belgelemişti.