Sırbistan yetkilileri bir kere daha aşırı sağcılara boyun eğdi

Sırbistan yetkililerinin Belgrad Onur Yürüyüşü’nü arka arkaya üçüncü kez yasaklama kararı devletin kendi hukukunu ve anayasasını açıkça ihlal etmesi anlamına geliyor. Karar yürüyüşün gerçekleştirilmesine saatler kala açıklandı.

Uluslararası Af Örgütü  Avrupa ve Orta Asya Programı Direktör Yardımcısı Jezerca Tigani, “Sırbistan hükümeti, Onur Yürüyüşü’nü bir kez daha yasaklayarak Sırbistan’daki lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) bireylerin ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğünü güvence altına alma yönündeki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmedi” diye konuştu. “Sırbistan’daki LGBTİ topluluğu bir kez daha kendi hükümeti tarafından hayal kırıklığına uğratıldı”.

Güvenlik Koordinasyon Ofisi yasaklama kararını Cuma (27 Eylül) geç saatlerde açıkladı. Aynı  zamanda İçişleri Bakanı olan Başbakan Ivica Dacic, vatandaşların ve katılımcıların güvenliği ve toplumsal barışın korunması  gibi ciddi güvenlik endişelerini yürüyüşün iptal edilme nedenleri olarak öne sürdü.

Jezerca Tigani, “Belgrad Onur Yürüyüşü gibi barışçıl toplanmaların hukuka aykırı bir şekilde müdahale olmadan gerçekleştirilmesinin sağlanması hükümetin işi ve yükümlülüğüdür. Ancak bu durum, hükümetin bu hakları güvence altına alma cesaretine sahip olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

“2013 Belgrad Onur Yürüyüşü’nün yasaklanması yine nefret, şiddet ve ayrımcılık açısından bir zafer ve Sırbistan’a yürüyüşün gerçekleştirilmesini sağlaması için defalarca çağrıda bulunan Avrupa Birliği’nin yok sayılması anlamına geliyor”.

Günün erken saatlerinde, Belgrad’daki Uluslararası  Af Örgütü heyeti Onur Yürüyüşü’nün hazırlıklarının sürdüğünü, polisin yürüyüş rotası boyunca konuşlandığını  ve güvenlik çitinin yerleştirildiğini gözlemledi.

Heyet aynı zamanda şehrin merkezindeki meydanlardan birinde sağ görüşlü olan ‘Aile Partisi’ Dveri tarafından düzenlenen bir gösteriye tanıklık etti. Daha sonra ellerinde dini ve homofobik posterler taşıyan aşırı milliyetçiler Belgrad’ın ana caddelerinden birini kapattılar ve şehrin ana alışveriş caddelerinden birinde tramvayları durdurdular.

Uluslararası Af Örgütü, yetkilileri Başbakan tarafından belirtilen güvenlik tehditleri hakkında detaylı bir analiz yapmaları için çağrıda bulunuyor. Yetkililer ayrıca bu tehditler konusunda acil ve ayrıntılı bir soruşturma yürütmelidir.