Sinsi Homofobik Saldırının Ardından Rusya Maskeli Saldırganların İzini Bulmalı

Uluslararası Af Örgütü, St Petersburg’da iki kişinin yaralandığı ve içlerinden birinin bir gözünün kör olduğu homofobik saldırının sorumlularını derhal bulması ve adalet önüne çıkarması için Rusya yetkililerine çağrıda bulundu.

St Petersburg’daki bir yerel aktivistin anlattıklarına göre, Pazar akşamı maskeli iki adam, hava tüfeklerini ve beyzbol sopalarını sallayarak, HIV taşıyan gey bireylere destek sağlayan hükümet-dışı örgüt LaSky’ın ofisine saldırdı.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktör Yardımcısı Denis Krivosheev “Bu son sinsi saldırı Rusya’da günümüzde karşılaşılan geniş çaplı homofobi atmosferinin üzücü bir özelliği. Eğer nefretle mücadele için hiçbir şey yapılmazsa daha fazla şiddet olayının yaşanmasına elverişli bir ortam söz konusu. Rusya yetkilileri şiddet içeren bu saldırıların sorumlularını araştırmalı, soruşturmalı ve kovuşturmaya tabi tutmalı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kamuya açık bir şekilde Soçi Kış Olimpiyatları’nda ülkenin lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) aktivistleri memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi ama süregiden nefret suçları göz önünde bulundurulunca bu tarz sözler inandırıcı gelmiyor” diye konuştu.

St Petersburg Savcısı’nın saldırının ardından “holiganlık” ile ilgili bir soruşturma başlattığı iddia edildi.

Krivosheev, “Bu şiddet içeren ciddi bir saldırıydı ve ölümle sonuçlanabilecek ağır yaralanmalara yol açtı. Sorumlular kanunun sınırlarının sonuna kadar, ciddi sonuçlarla karşılaşmalı” dedi.

LaSky’daki saldırı “kahve partisi” adlı toplanma sırasında gerçekleşti. Bu, hoşgörü ve anlayış oluşturmayı amaçlayan, genç LGBTİ ve heteroseksüel bireylerin haftalık olarak gerçekleştirdiği bir toplanmaydı. Pazar günkü toplanmada 25-30 kadar kişi bulunuyordu.

Şiddet içeren saldırı, hem St Petersburg’daki hem de ülke çapındaki LGBTİ topluluklarda şok dalgası yarattı. Rus LGBT Ağı’ndan Anastasia Smirnova basına yaptığı açıklamada polisin olay yerine geldiğini ama “suça dair herhangi bir kanıt görmedikleri” için hızlıca gittiklerini söyledi.

Fakat Uluslararası Af Örgütü, iki kişinin yaralandığı, içlerinden birinin sonuç olarak bir gözünde görme kaybı yaşadığını bugün yerel bir LGBTİ aktivistinin verdiği bilgi ile de doğruladı. Adının açıklanmasını istemeyen aktivist, saldırının şehrin LGBTİ topluluğu arasında stres ve korku iklimine katkısı olduğunu söyledi.

Bu yılın başında, muğlâk bir şekilde kaleme alınmış bir federal yasa Rusya’da uygulamaya girdi. Yasa, LGBTİ bireylerin ve Rusya’da LGBTİ haklarını savunan bir dizi kuruluşun maruz kaldığı ayrımcılığı kurumsallaştırıyor. Yasa aynı zamanda LGBTİ bireylerin ifade ve toplanma özgürlüğüne kısıtlama getiriyor ve ülke çapında kanuni yetkisi olmadan düzen sağlamaya çalışan grupların uyguladığı bir şiddet dalgasını tahrik etti.

Krivosheev, “Rusya yetkilileri bu homofobik mevzuatı hiçbir erteleme olmaksızın yürürlükten kaldırmalı” dedi.